View Single Post
  #432 (permalink)  
Vechi 19 ian 2012, 14:53:59
laura2006's Avatar
laura2006 laura2006 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 12 ian 2011
Locaţie: bacau, Romania
Date: 158cm, 55kg
Mesaje: 110
Aprecieri acordate: 33
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 28 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Citat:
Anterior postat de oanamagdalena Vezi mesajul

Laptele era ok daca era macar semidegresat,pt. ca micul tau dejun e glucidic...deci trebuie sa ai lactate degresate sau semidegresate...
Ciocolata trebuie sa nu depaseasca 40g pe zi,cel putin asa zice Monti...
Deci eu ma refeream la a face abateri,ci doar a adapta unele combinatii la organismul nostru.Ca exemplu era salata de fructe(deci combinam grupe diferite de fructe,ceea ce in mod normal nu se face),la a papa la aceeasi masa si lactate si carnuri(branza la un meniu care contine si carne,ceea ce iar nu se recomanda pt. ca au timpi de digestie diferiti,dar in acelasi timp nu incalca regulile Monti),dar branzeturi grase,nu degresate,pt. ca trebuie sa respectam mesele glucidice sau lipidice fara sa facem "varza" din regulile dietei..Acum am subliniat asta,pt. ca cineva nou ar putea sa inteleaga ca e ok lapte gras cu paine si gem,ceea ce este clar abatere !!!
Nu te superi ca am intervenit,insa veteranele stiu regulile Monti bine si deosebesc ce e permis de ce nu e permis,inca cineva care abia ia contact cu regulile dietei nu va mai pricepe nimic daca nu explicam cand e abatere si cand nu...
cand vorbeam de nerespectarea regulamentului monti 100% ma referam spre exemplu la morcovul pe care eu una in pun la ciorba (chiar daca are IG mare) sau la faptul ca nu pot renunta la cafea .... deci monmti recomanda acest lucru (sau macar sa fie fara cofeina...lucru pe care eu de asemenea nu il pot face )
oricum e bine asa cum spui si tu sa se evidentieze acolo unde exista abateri pentru ca fiecare dintre noi sa invatam de la cele mai experimentate
laura2006, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1415 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 898 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat