Subiect: 9 months to go!
View Single Post
  #437 (permalink)  
Vechi 01 feb 2012, 10:15:56
ras_cristalin's Avatar
ras_cristalin ras_cristalin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Am citit la voi ca Fierul intr-adevar da probleme cu constipatia. Pe mine nu m-a deranjat in sensul asta, insa au revenit hemoroizii. Va recomand cu caldura supozitoarele Carpicon, sunt bune in sarcina si ajuta f.f. mult.

Si eu sunt in sesiune, sunt in ultimul an de masterat La vara cand o sa fiu in 8 luni o sa sustin lucrarea de dizertatie sunt curioasa cum va fi!

Citat:
Anterior postat de StefaniaXtr Vezi mesajul
Multa bafta! Sa iasa baiatul la lumina cat mai usor posibil!

Pupiciei!




Cred ca eu urmez dupa voi, dar prin aprilie, iar apoi ras_cristalin, prin august (daca imi aduc aminte bine).
Da, sfarsitul lui iulie, inceputul lui august noi suntem cei mai mititei, poate se mai aduna gravidute pana atunci, sa nu raman singura burtica!
Citat:
Anterior postat de StefaniaXtr Vezi mesajul

Ma bucur ca ti-a crescut si ca se vede deja putin. La mine s-a vazut foartetarziu burtica, iar acum, dupa cum se vede si in poze este usor de camuflat sub haine (mama zicea ca una din cauzele pentru care nu se vede burta mea foarte multe este faptul ca sunt destul de inalta si de lata incat bebe sa aiba suficient loc, fara sa se umfle prea tare "in pene").
Eu si sotul ne doream o fetia si apoi un baietel, doar poate ca va fi invers.
Am auzit si mamici care isi doresc baietei.
La baietei este ceva mai delicata partea de ingrijire corporala (cred eu).
Am cititi ca trebuie sa tratezi cu mare atentie zona genitala, sa nu se infecteze sau sa faca fimoza.
La fetite cred ca este mai usor ingrijirea partii respective, dar voi vedea eu la momentul respectiv ce este mai greu de ingrijit.



Eu una nu sunt genul care sa bea alcoolo. Berea nu-mi place, dar de sarbatori am gustat si eu putin vin (cam o lingurita de vin rosu) si atat.
Nu afecteaza foarte tare sarcina, dar nu e bine s afaci abuz.
Bauturile tari sunt interzise cu desavarsire, dar vinul este permis in cantitati foarte mici.




Iti dau dreptate Nico, nu conteaza care spermatozoid ajunge, ci ce se intampla dupa unire, de fapt ce "decide" informatia genetica sa dezvolte in uterul mamei.
Calendarul este bun pentru o oarecare orientare, sa stii cel putin cand s-a intamplat ultima menstruatie si cand ar trebui sa fie termenul de nasrete (cel putin orientativ).

Cat despre dieta, mie nu mi-a afectat sarcina, dar recunosc ca am luat acid folic si inainte si dupa ce am ramas insacinata, pana in saptaman 16 de sarcina, iar zilnic, chiar si acum, manac fructe si legume.
Din iulie si pana in octombrie am mancat fructe proaspete din gradina socrilor, iar apoi am inceput sa-mi cumpar tot felul de fructe si compoturi.
Eu seara nu pot adormi daca nu manac cel putin 1 - 2 portocale sau 1 cana de compot.
Cred ca acest aport de vitamine naturale a contribuit si contribuie in continuare la sanatatea sarcinii mele.

Iti multumim ca ne mai "luminezi'' din cand in cand, mai ales ca unele dintre noi (mai ales eu) sunt putin cam aeriene la anumite capitole.

O zi furmoasa tuturor!
Eu nu-mi doresc nici fata, nici baiat vreau un copilas sanatos! Mi-as dori in aceeasi masura si fetita si baiat, acum sa vedem ce primim..
Citat:
Anterior postat de sophia80 Vezi mesajul
Jess, deci v-ati hotarat:-)
sa fie intr-un ceas bun si sa se prinda din prima ( la mine asa a fost )
si eu mi-am dorit fetita si am fost putin dezamagita cand am aflat ca are putza, dar acum sunt atat de mandra de baietelul meu grasunel care sta sa iasa la lumina ca nu l-as da pe 100000 de fete:-)

pentru arsuri puteti sa folositi fara probleme Rennie

la noi cred ca se apropie momentul, ma simt din ce in ce mai rau..sper sa mai reziste si saptamana asta, sa ajungem la 38 de saptamani si apoi e liber sa ia lumea-n piept

va pupam
Sophia, va tin pumnii sa aveti nastere usoara si recuperare rapida!
__________________
Răspuns cu citat