Subiect: Jurnal "Slabuta"
View Single Post
  #4486 (permalink)  
Vechi 25 ian 2012, 18:58:34
alynutza_x's Avatar
alynutza_x alynutza_x este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 21 apr 2009
Locaţie: Tulcea, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica si Principii Bilic
Date: 170cm, 85.5kg
Mesaje: 253
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul


Buna Alynutza,

Sa stii ca a consuma foarte des lactate nu este intotdeauna egal cu a fi in regula cu calciul. Eu mananc suficiente lactate/branzeturi si totusi ultima data la analiza am avut calciul si calciul ionic cam sub limita. Presupunerea mea este ca tine si de alimentatie/anumite alimente (testez acum ceva si in cateva luni voi repeta analiza), recent am aprofundat tema cerealelor si am aflat ca si ele pot fi cauza. Uite iti las link catre articol Cereale – macerare, fermentare, incoltire (I) - Slabute.ro. Eu nu mananc chiar multe cereale, mai fac paine, prajituri cu faina integrala, dar de fiecare data nu am reactionat bine (balonari, disconfort, etc). De cand am schimbat metoda nu mai am probleme cu balonarile, sa vedem cum va fi si cu analiza.

Sa-mi scrii ingredientele de pe eticheta si vedem impreuna

La capitolul calorii eu te-am atentionat. Este decizia ta, dar sa nu 'ne plangem' dupa, bine?
Buna Marina

Ideea cu consumul de lactate cat mai mare mi-a fost insuflat tot de mama mi-am dat si eu seama ca nu sunt de ajuns doar ele in momentul in care mi-am facut analizele si am vazut ca inca am carente de calciu...
Mi-e cam teama sa iau pastile sa nu cumva sa ma ingrase...asa zic toti ca ar ingrasa...ai idee cumva daca e asa?

Am citit articolul acela de cand l-ai postat
Si eu ma balonez dar foarte rar...ce ma baloneaza pe mine este fasolea, mazarea si varza si evit sa le mananc...desi stiu ca varza e ok in dieta...

La ce ingrediente te referi? De la cereale?

Cu caloriile chiar incerc sa mananc mai mult dar am un program super aiurea...si ma trezesc tarziu si nu pot manca asa mult...mai ales ca dupa ora 19 numai mananc nimic...
Si faptul ca slabesc asa de greu pune paie pe foc ca sa spun asa si ma enervez
__________________
Orice se poate numai sa vrem
alynutza_x, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2171 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1654 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat