View Single Post
  #460 (permalink)  
Vechi 23 mar 2013, 07:58:07
rozica1965's Avatar
rozica1965 rozica1965 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit Mihaela1006

Citat:
Anterior postat de Mihaela1006 Vezi mesajul

In perioada Postului Mare se poate face coliva cam in fiecare sambata si daca nu am dus-o la biserica macar am dat putina, nu am pastrat-o toata. Ai dreptate, obiceiuri sunt multe, dar noi pe aici le-am pierdut pentru ca suntem dezradacinati. Si bunica bunicii era bucuresteanca, asta pe partea tatei, deci obiceiurile s-au pierdut, iar din partea mamei bunicii s-au stabilit in Bucuresti in perioada dintre cele doua razboaie si doar de aici mai am cateva obiceiuri, din care cel mai important este sa nu dau in zi de post mancare de dulce de pomana pentru fac mult rau. In alte parti am auzit ca nu e asa.

In alta ordine de idei, am facut o placinta minunata, putin cam mult tinuta in cuptor, dar asta a facut coca extrem de crocanta
Deci coca cu faina integrala cu seminte de floare (din cauza semintelor a iesit cam groasa) mere rase cu scortisoara fara zahar, nuci si prune uscate si cam asta a fost. Toate fetele am fost foarte multumite de masa de dimineata formata din placinta cu mere cu up-grade de nuci si prune
Orice pomana facuta in orice Post se face doar cu alimente de Post.....daca imparti ''de dulce'',se zice ca nu e'' primita'' pomana! Cred ca asta este o regula crestina din orice zona a tarii!
Un w/e frumos!!!!!
__________________