Subiect: Jurnal Alina82
View Single Post
  #4664 (permalink)  
Vechi 09 feb 2012, 13:59:58
Alina82's Avatar
Alina82 Alina82 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 17 mai 2010
Locaţie: București, Romania
Vârsta: 42
Dieta: o hipocalorik personalizata de mine
Date: 175cm, 80.5kg
Mesaje: 16.416
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 223 ori in 94 mesaje
Implicit Re: Jurnal Alina82

Dear diary,
azi am chef de scris...de fapt de vb dar tinand cont k e ger afara doar pe aici pot abera k din casa nush dak o sa iesakm sa va mai spun cate ceva despre mentinerea mea...primele luni de mentinere au fost usoare chiar ma miram eu de cat de usor poate fi dar akm am realizat un lucru era usor pt k eram intr-o zona de confort...in Italia programul meu era bn stabilit asa k era usor sa ma mentin...in cursul saptamanii stiam k nu merg la nimeni in vizita si k nimeni nu vine la mine in vizita asa k mancam ce trebuia fara probleme pt k eu porcarii gen dulciuri sau mancaruri grasoase nu cumparam in casa...in weekend iesea m la o pizza,o bere,mai mancam o punga de fistic,o inghetata dar era ok...eh cand am revenit in tara a fost o adevarat aventura...revederea cu toata lumea,gratare cu mici si bere multa,la bere merg de minune seminte sau alune,aniversari,sarbatori cu prajituri multe,sarmale,salata boeuf si nah eu am facut-o pe a mea mai light dar lumea pe la care am fost nu ,placinte,mult iubitele mele eclere erau peste tot,priviri chiorase,jigniri,asteptarea celorlalti de a ma vedea k mananc,lipsa unui job...a fost a big haos si a devenit un mic haos...pt k as minti dak as spune k am intrat chiar pe fagasul normal...sau poate k aici in ro cam asta e fagasul normal ink nu stiu...nu o sa mint si o sa recunosc k am facut si prostioare...gen m-am imbuibat cu de toate si poi 1-2 zile am mancat doar iaurturi si/sau fructe...dar incet incet am inceput sa imi recreez o stare de normalitate si cred cu tarie k atunci cand voi avea si un job va fi si mai ok pt k nu o sa mai am timp de vizite toata sapt...iar atunci cand sunt doar eu cu mine sunt un copil model in jurul celorlalti ma transform in bestieadik nah cum sa stau eu sa ma uit cum ceilalti beau bere si eu sa nu beau cum sa nu spun eu k iau doar 3 alune si sa ma trezesc k am mancat prea multe...cum sa vad prajiturile pe masa si sa nu mananccum sa vina cineva la mine in vizita si sa nu ma simt si eu sa cumpar una alta...cum?nu pot pur si simplu sau ma rog nu vreau e mai corect spuspartea buna e k am invatat sa imi programez vizitele si vizitatori asa k dak stiu k azi sunt in companie mananc destul de light peste zi si fac sport obligatoriu k sa nu mai recurg la zile cu iaurt si fructeam tot timpul in casa portocale si mere pt k ma mai loveste stresul si atunci ma ia foamea...foamea aia emotionala dar cu 1-2 portocale tace si ma lasa in pace...concluzia e greu sa ai o viata sociala f activa si sa fi atent la alimentatie dar nu e imposibil...si bineinteles k tot moderatia e cheia...si odata ce am reusit sa ne stabilizam greutatea mancat cu moderatie chiar nici un aliment nu mai e ingrasacios iar sportul e cel mai bun amic...atunci cand totusi o iau pe aratura si nu sunt moderata fac sport si din nou nu sunt probleme
__________________
Jurnal Alina82
...atunci cand vrei ceva.....imposibilul devine realitate......