Subiect: Skinny me. ;)
View Single Post
  #47 (permalink)  
Vechi 28 iul 2013, 13:06:25
floricica0vesela's Avatar
floricica0vesela floricica0vesela este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 02 aug 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 37
Dieta: montignac-man
Date: 163cm, 69.7kg
Mesaje: 2.697
Aprecieri acordate: 1.774
Am fost apreciat(a) de 3.227 ori in 1.132 mesaje
Implicit Re: Skinny me. ;)

Ce sa facem, fiecare suntem cum ne-a lasat Cel de Sus.
unii mananca orice si sunt slabi, altii mananca putin si sunt grasi, unii au fierea lenesa, altii au tiroida lenesa, altii mananca sanatos si sunt multumiti de ei.

dar cel mai important e ca noi suntem mult mai mult decat o greutate sau un corp tonifiat. fiecare suntem diferiti, unici si frumosi in felul nostru.

uite, daca vrei sa urmezi un stil de viata sanatos, eu iti sugerez sa vorbesti cu mama ta si in toamna asta sa va faceti provizii sanatoase pentru iarna.
outeti pune muraturi fara zahar, puteti face dulceata din fructe fara adaosuri si zahar (il poti indulci cu stevie, fructoza, sau chiar fara indulcitor daca iti place aroma naturala a fructelor si le conservi cu aspirina), poti sa faci zacusca cu fasole, vinete, ciuperci cu mai putin ulei decat cel din comert si fara orez.
noi acasa ne facem sos de rosii dupa reteta de bulion, dar punem in el la fiert si morcov, patrunjel, tije de telina, busuioc, usturoi, cand sunt fierte le dam cu blenderul ca sa le maruntim, si il pastram ca si bulionul.
e minunat la gatit, il poti pune direct pe paste sau folosi la sosuri fara sa mai adaugi cuburi pline de e-uri.
astea sunt obiceiurile care noua ne pla ce sa le urmam de la bunica mea.

fetele au dreptate, branza topita, cremele de branza si mezelurile nu sunt prea ok pentru sanatate, mai bine le eviti, si le lasi doar cand si cand, de pofta 9toate mai avem pofte).

iaurt eu imi luam sana sau chefir din alea in sticla (erau parca de la napolact) si imi puneam acasa nuci sau seminte sau dulceata de casa in ele, inchizi la loc capacul, le scuturi bine, o poti lu la scoala, nu se vede ce e in ea, mie mi se par practice sticlutele alea.
nu uita de banane, care sunt practice, hranitoare si usor de transportat, si cum ziceau fetele, alune, nuci, migdale crude, prune uscate, caise uscate

cu cat eviti mai mult produsele super procesate, cele light, gen cola, pateu vegetal, branza topita, sunca sau parizer etc, cu atat pielea ta va fi mai frumoasa, mai luminoasa, si vei avea mai putina celulita

multa multa bafta
Acest membru apreciaza mesajul lui floricica0vesela:
VAmedeea (29 iul 2013)