Subiect: Jurnal "Slabuta"
View Single Post
  #4721 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 20:52:14
DanielaDa's Avatar
DanielaDa DanielaDa este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: personalizata
Date: 170cm, 57kg
Mesaje: 881
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de Asik60 Vezi mesajul
Draga Slabuta,
De curand m-am alaturat voua si vreau sa iti multumesc pentru ideea acestui site care te face sa te simti ca acasa!
M-am gandit sa-ti scriu pentru ca am nevoie de ceva ajutor... Fiind noua in comunitate, imi lipsesc ideile crete si sunt situatii in care nu stiu cum sa ma descurc... Un exemplu este masa de seara... Programul meu de munca este pana la 17.30-17.45 si nu avem pauza de masa decat la 13.00. In conditiile in care ajung acasa pe la 19.00, imi este foarte greu sa imi stabilesc o masa de seara... Daca mananc la 19.30 e tarziu, iar pana la ora aia sunt pe drum spre casa. Mai mult, din aprilie am de gand sa imi fac un abonament la o sala din cladirea in care voi lucra... asta inseamna sa ajung acasa dupa 20.00.... Cum pot sa procedez? Asta e un subiect foarte delicat pt mine... Pls, help!
Multumesc!

Buna,

Daca nu te superi imi voi da si eu cu parerea, De fapt voi descrie cum fac eu.
Si eu termin programul la 17-17.30, dupa care merg la sala si in cele mai multe zile ajung acasa dupa ora 20.00.
Eu imi fac ciorbe sau supe in weekend (cat sa-mi ajunga o saptamana intreaga) si seara cand ajung acasa asta mananc.
Eu cred ca nu exista o ora fixa dupa care nu mai poti manca seara. Important e la ce ora mananci fata de ora la care te culci. Daca te culci la 22.00 e intr-adevar cam tarziu sa mananci la 21.00 dar daca mananci cu 2-3 ore inainte de culcare nu cred ca e o problema sa mananci mai tarziu.
In plus fata de asta eu imi calculez caloriile pe care le mananc zilnic (practica adoptata de cand m-am inscris aici pe forum) si incerc sa nu depasesc necesarul meu zilnic. Cu aceasta practica am reusit sa slabesc 5 kg de cand m-am inscris pe forum.
Daca vrei poti intra sa-mi vezi meniurile daca te va ajuta in vre-un fel cu inspiratia .

Mult succes!
DanielaDa, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
DanielaDa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1983 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1466 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat