Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal "Slabuta"

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #4721 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 20:52:14
DanielaDa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: personalizata
Date: 170cm, 57kg
Mesaje: 881
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de Asik60 Vezi mesajul
Draga Slabuta,
De curand m-am alaturat voua si vreau sa iti multumesc pentru ideea acestui site care te face sa te simti ca acasa!
M-am gandit sa-ti scriu pentru ca am nevoie de ceva ajutor... Fiind noua in comunitate, imi lipsesc ideile crete si sunt situatii in care nu stiu cum sa ma descurc... Un exemplu este masa de seara... Programul meu de munca este pana la 17.30-17.45 si nu avem pauza de masa decat la 13.00. In conditiile in care ajung acasa pe la 19.00, imi este foarte greu sa imi stabilesc o masa de seara... Daca mananc la 19.30 e tarziu, iar pana la ora aia sunt pe drum spre casa. Mai mult, din aprilie am de gand sa imi fac un abonament la o sala din cladirea in care voi lucra... asta inseamna sa ajung acasa dupa 20.00.... Cum pot sa procedez? Asta e un subiect foarte delicat pt mine... Pls, help!
Multumesc!

Buna,

Daca nu te superi imi voi da si eu cu parerea, De fapt voi descrie cum fac eu.
Si eu termin programul la 17-17.30, dupa care merg la sala si in cele mai multe zile ajung acasa dupa ora 20.00.
Eu imi fac ciorbe sau supe in weekend (cat sa-mi ajunga o saptamana intreaga) si seara cand ajung acasa asta mananc.
Eu cred ca nu exista o ora fixa dupa care nu mai poti manca seara. Important e la ce ora mananci fata de ora la care te culci. Daca te culci la 22.00 e intr-adevar cam tarziu sa mananci la 21.00 dar daca mananci cu 2-3 ore inainte de culcare nu cred ca e o problema sa mananci mai tarziu.
In plus fata de asta eu imi calculez caloriile pe care le mananc zilnic (practica adoptata de cand m-am inscris aici pe forum) si incerc sa nu depasesc necesarul meu zilnic. Cu aceasta practica am reusit sa slabesc 5 kg de cand m-am inscris pe forum.
Daca vrei poti intra sa-mi vezi meniurile daca te va ajuta in vre-un fel cu inspiratia .

Mult succes!
DanielaDa, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
DanielaDa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1983 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1466 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4722 (permalink)  
Vechi 10 mar 2012, 21:02:22
alinutzik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 02 feb 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Mancare sanatoasa si sport
Date: 157cm, 57.2kg
Mesaje: 1.049
Aprecieri acordate: 150
Am fost apreciat(a) de 418 ori in 292 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Buna, Slabuta !

Am venit la tine cu o intrebare, ca de obicei. Am scotocit prin congelator si am gasit niste carnati de porc ( de casa ). Sunt ok la gratar ? Ma gandeam ca poate as putea sa mananc putin maine la pranz.
Mai stau cateva saptamani, dupa care intentionez sa tin cele 2 saptamani de Scardale si sa revin iar la alimentatia de mentinere de acum. Imi pare destul de ok dieta asta, doar ca ma dezamageste profund micul dejun ( mi se pare extreeem de putin ) si faptul ca nu pot consuma lactate si fructe, alimente fara de care eu nu pot sa stau. Dar o sa incerc Scardale, asa cum scrie acolo, ca la carte. Am nevoie, cel putin acum, de o dieta in care sa mi se spuna clar ce sa mananc in fiecare zi ca sa stiu sigur ca nu mananc nici prea mult, nici prea putin.
alinutzik, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1944 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1427 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1170 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4723 (permalink)  
Vechi 11 mar 2012, 17:12:13
DanielaDa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: personalizata
Date: 170cm, 57kg
Mesaje: 881
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Buna Marina,

Te deranjez cu o intrebare: De ce in meniul din dreapta sus la alimente(adica cele adaugate de mine) apare cifra 1 (ca si cand as fi adaugat un singur aliment iar atunci cand dau click sa vad ce alimente am adaugat imi apar toate cele adaugate, colorate in roz, cu exceptia unuia care e pe fond alb?

Merci frumos!
DanielaDa, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
DanielaDa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1983 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1466 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4724 (permalink)  
Vechi 11 mar 2012, 22:29:22
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de Niculae Roxana Vezi mesajul


Buna Marina

Asa este...toate suntem speciale si meritam tot ce este mai bun pe lume...

Daa....si eu....in prezent...am in frigider...imi aduce direct de la taran...si este super buna...

Super....ma bucur ca ai petrecut frumos...
Eu i-am facut mamei o surpriza....m-am facut ca nu merg la ea....si s-a trezit cu mine la usa...cu flori si alimente ...
Am luat de acasa mancare sanatoasa....si i-am gatit ceva delicios si sanatos.......din retetele tale.....
A fost extrem de incantata si rasfatata....
Seara am fost pe la un prieten...i-am dus si mamei lui o floare...si am mai stat la povesti...a fost o zi frumoasa per total...

Marti incep munca....gata....a trecut atat de repede....nici nu l-am simtit...dar m-am odihnit...

Am fost la medicul de familie...si mi-am luat trimiteri pentru orl...ginecologie...si analize generale...saptamana viitoare le fac pe toate....sa vedem ce am....

O zi frumoasa scumpa!
Pup cu drag!
Buna seara Roxanel,

Am citit ca esti plecata la tara O sa vii acasa cu papica eco? Ce m-a pocnit in ultimul timp ideea sa am o casuta la tara.

Si tu faci faze de genu'? Eu mereu le spun ca nu am cum sa vin si pare oarecum credibil, totusi ne despart peste 500 km... si cand-colo se trezesc cu mine la usa.. in ultimii ani, nu mai merge faza.

Ce i-ai gatit sanatos? sunt foarte curioasa

Ce aiurea, gata concediul. Tare bine e sa te odihnesti, nu?

Uite ce fata bravo esti. Sa ma tii la curent cu analizele, sper sa iti iasa toate bune

Te pup si o saptamana usoara iti doresc.

Citat:
Anterior postat de andra_aly Vezi mesajul

Nu, imi e rau numai cand vad mucegai inauntru. Cum sa mananc mucegai, da-o in colo de treaba
Poate sa fie bun, dar serios ca eu nu vreau sa incerc. Aud multa lume atat d e incantata. eu prefer sa stau flamanda Stiu, mereu am fost o ciudata. Aveam un obicei tare prost o perioada, acum cativa ani. miroseam orice inainte sa bag in gura
Bine ca nu mai fac asa... era aiurea. ziuci ca era o obisnuinta. pana si paharul cu apa il miroseam inainte sa beau.
Iti dai seama sa fi facut asa cu branza asta
Chestia e ca daca nu stiu ce imi dai sa mananc , nu prea am vuraj sa gust
Cu toate ca mai demult nasii mei ne-au pacalit si pe mine si pe mama de am papat friptura de miel
dupa ce ne-a spus am crezut ca mi se face rau. bine...adevarul e ca nu stiu ce i-a facut nasul meu ca parea cu totul altceva numai miel nu
daca sti sa gatesti... la multa lume mielul miroase de la usa
Nu pot sa il vad. miros si gust...bleah

Vai Marina, asa as vrea un concediu de vreo luna. Nu doar pentru odihna... sa fiu ca inainte cand aveam timp sa gatesc mai mult... aveam timp de mine si mergeau toate bine: sport si dieta
Acum ca sunt tot pe fuga e mai greu

Te pup, sa ai o zi frumoasa
Buna draga mea Andra

Uite asa, cu lingurita... eu chiar aleg portiunile cu mai mult mucegai

Mielul si oaia sunt mai ciudatele, sunt de acord. Fiecare are gusturile lui. Nu este nici o problema daca nu iti place.

Te cred scumpa mea. Si eu imi doresc un concediu de vreo 2 saptamani, macar. dar nu se prevede nimic. Stiu cum era inainte, acum ne descurcam cum este Si mie imi este dor sa stau mai multe ore la creat diverse mancaruri neobisnuite, dar nu mai am nici 30 de minute cap-coada pentru asa ceva, fac totul pe fuga, de aici arunc ceva in cratita, de aici mai fac si altceva.

O sa vina odihna, o sa vezi Andra, toate au timpul lor. Suntem puternice si vom reusi sa trecem peste toate.

Ce ai facut in weekend?
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #4725 (permalink)  
Vechi 11 mar 2012, 22:45:17
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de Asik60 Vezi mesajul
Draga Slabuta,
De curand m-am alaturat voua si vreau sa iti multumesc pentru ideea acestui site care te face sa te simti ca acasa!
M-am gandit sa-ti scriu pentru ca am nevoie de ceva ajutor... Fiind noua in comunitate, imi lipsesc ideile crete si sunt situatii in care nu stiu cum sa ma descurc... Un exemplu este masa de seara... Programul meu de munca este pana la 17.30-17.45 si nu avem pauza de masa decat la 13.00. In conditiile in care ajung acasa pe la 19.00, imi este foarte greu sa imi stabilesc o masa de seara... Daca mananc la 19.30 e tarziu, iar pana la ora aia sunt pe drum spre casa. Mai mult, din aprilie am de gand sa imi fac un abonament la o sala din cladirea in care voi lucra... asta inseamna sa ajung acasa dupa 20.00.... Cum pot sa procedez? Asta e un subiect foarte delicat pt mine... Pls, help!
Multumesc!
Buna si bine ai venit
Multumesc pentru apreciere, ma bucur ca te simti bine printre noi.

In legatura cu problema ta, Daniela te-a sfatuit foarte corect. Este foarte important de stiut ora ta de culcare. Ultima masa (mai usoara) trebuie sa fie cu ~3 ore inainte de somn. In pauza de masa mananci ceva adus de acasa sau cum faci?

Exista posibilitatea sa rontai un mar in afara pauzei de masa, in timp ce stai la birou?

O seara linistita,
Slabuta (Marina)

Citat:
Anterior postat de onetotilia Vezi mesajul
Nu mi-am facut dar simt eu..... sunt extenuata, nu am nici un pic de energie.... obosesc imediat cand fac efort, si sa nu mai adaug nenumaratele vizile la doctor.... daca nu e spatele sunt am vreo viroza ori mi fac difrite alergii .... sau ma trezesc cu vreo glezna umflata ... menstruatie neregulata...dureri de cap... si pofta de dulce in exces .... astea fiind spuse nu cred ca am nevoie nici de doctoti nici de pastile ..... doar de un regim de viata sanatos.... cel pe care l-am pierdut cu ceva timp in urma....

As vrea sa reiau activitatea aici pe forum si sa stau iar la vorba cu voi... chiar imi e dor... doar ca momentn abia gasesc timp sa scriu cate un mesaj si ma simt foarte prost ca nu reusesc sa va urmaresc si sa incep sa cunosc si celelalte fete de pe forum

E bine aici... in Belgia .. mi-am facut cateva prietene... locuim de mult impreuna insa nu am scapat inca de parintii lui.... speram cat de curand...
Buna Otilia,

Te-am intrebat de imunograma, pentru ca la analiza se vad toate problemele legate de imunitate si ti se sugereaza si un tratament adecvat pentru situatia ta. Sunt si cazuri grave de imunodeficienta, acelea trebuie depistate la timp. Eu asa am avut. Tratamentul + alimentatie au dat rezultate foarte bune.

Iti reintri tu incet-incet in ritm. Nu este complicat, esti de-a casei.

Da, stiu ca locuiti impreuna demult, ce tineam minte este ca v-ati mutat separat de parinti. Toate la timpul lor

Sa ai o seara frumoasa,
Slabuta (Marina)
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #4726 (permalink)  
Vechi 12 mar 2012, 00:31:06
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de alinutzik Vezi mesajul
Buna, Slabuta !

Am venit la tine cu o intrebare, ca de obicei. Am scotocit prin congelator si am gasit niste carnati de porc ( de casa ). Sunt ok la gratar ? Ma gandeam ca poate as putea sa mananc putin maine la pranz.
Mai stau cateva saptamani, dupa care intentionez sa tin cele 2 saptamani de Scardale si sa revin iar la alimentatia de mentinere de acum. Imi pare destul de ok dieta asta, doar ca ma dezamageste profund micul dejun ( mi se pare extreeem de putin ) si faptul ca nu pot consuma lactate si fructe, alimente fara de care eu nu pot sa stau. Dar o sa incerc Scardale, asa cum scrie acolo, ca la carte. Am nevoie, cel putin acum, de o dieta in care sa mi se spuna clar ce sa mananc in fiecare zi ca sa stiu sigur ca nu mananc nici prea mult, nici prea putin.
Buna Alinutzik,

Depinde cum sunt facuti. Daca au multa grasime, nu sunt buni. Si eu am carnati de casa in congelator, dar sunt numai carne si foarte putina grasime.
Mai bine cuptor.

Nu stiu care este motivul pentru care vrei sa tii scarsdale, dar daca o alimentatie echilibrata si sanatoasa, pe care o poti urma toata viata, iti prieste bine, nu vad de ce sa o schimbi.

Crezi ca o sa poti toata viata trai intr-un astfel de regim, sa ti se spuna clar ce sa mananci in ziua cutare? Lucrurile trebuie sa vina de la sine, sa iti cunosti corpul, sa inveti ce este bine si ce este rau pentru el, nu poti trai in reguli stricte.

Citat:
Anterior postat de DanielaDa Vezi mesajul
Buna Marina,

Te deranjez cu o intrebare: De ce in meniul din dreapta sus la alimente(adica cele adaugate de mine) apare cifra 1 (ca si cand as fi adaugat un singur aliment iar atunci cand dau click sa vad ce alimente am adaugat imi apar toate cele adaugate, colorate in roz, cu exceptia unuia care e pe fond alb?

Merci frumos!
Buna Daniela si multumesc frumos pentru ajutorul acordat mai sus

Alimentele tale inca nu sunt validate, mai sunt vreo 400 in coada si printre ele sunt si ale tale (in momentul de fata, eu sunt singura care le valideaza si dureaza). Le vezi in lista pentru ca sa le poti folosi in meniuri dar inca nu sunt publice. Dupa validare se va trece si cifra exacta la profil.

Aici sunt alimentele tale Calorii alimente adăugate de DanielaDa - Calculator calorii - Slabute.ro
Cele galbene nu sunt inca validate.
Cele roz sunt sterse pentru cu sunt duplicat, adica deja exista in baza de date.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #4727 (permalink)  
Vechi 12 mar 2012, 10:51:49
alinutzik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 02 feb 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Mancare sanatoasa si sport
Date: 157cm, 57.2kg
Mesaje: 1.049
Aprecieri acordate: 150
Am fost apreciat(a) de 418 ori in 292 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul


Buna Alinutzik,

Depinde cum sunt facuti. Daca au multa grasime, nu sunt buni. Si eu am carnati de casa in congelator, dar sunt numai carne si foarte putina grasime.
Mai bine cuptor.

Nu stiu care este motivul pentru care vrei sa tii scarsdale, dar daca o alimentatie echilibrata si sanatoasa, pe care o poti urma toata viata, iti prieste bine, nu vad de ce sa o schimbi.

Crezi ca o sa poti toata viata trai intr-un astfel de regim, sa ti se spuna clar ce sa mananci in ziua cutare? Lucrurile trebuie sa vina de la sine, sa iti cunosti corpul, sa inveti ce este bine si ce este rau pentru el, nu poti trai in reguli stricte.


Ma gandeam la scarsdale ca poate asa mai ies si eu din perioada asta de stagnare. De vreo 2-3 saptamani, nu am mai dat jos nimic, cu toate ca mananc in jur de 1200 de calorii si fac si sport cate o ora jumate in fiecare zi. Ba chiar am impresia ca al naibii cantar incepe sa urce incet incet. Oricum, nu e problema, nu ma grabesc cu slabitul, mai am foarte putin de dat jos. Pana la vara, cand merg si eu in vacanta, sigur o sa reusesc. Mai ales ca o sa vina si vremea frumoasa, numai bine pentru alergat in parc, role ..

Eu m-am indragostit de fructele acelea uscate, in special de curmale. Dar ai idee de ce au asa multe calorii in comparatie cu fructele proaspete ?
alinutzik, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1944 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1427 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1170 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4728 (permalink)  
Vechi 12 mar 2012, 15:44:02
lady alina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 03 mar 2012
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: spre un fel de dieta hipocalorica
Date: 152cm, 83.1kg
Mesaje: 584
Aprecieri acordate: 46
Am fost apreciat(a) de 59 ori in 54 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Buna. am si eu o intrebare daca esti draguta sa-mi raspunzi. cati ml de ulei are o lingura? si cate g de ceva solid, de ex faina? exista pe site un link cu astfel de date, cu cantitati?
Răspuns cu citat
  #4729 (permalink)  
Vechi 12 mar 2012, 19:11:12
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de lady alina Vezi mesajul
Buna. am si eu o intrebare daca esti draguta sa-mi raspunzi. cati ml de ulei are o lingura? si cate g de ceva solid, de ex faina? exista pe site un link cu astfel de date, cu cantitati?
Buna Alina

In Calculatorul Nutritional atunci cand iti adaugi alimentele, exista posibilitatea de a selecta gramajele, foarte multe alimente au gramajul trecut per lingura, lingurita sau pahar.

Suplimentar, te mai poti uita si aici: Gramaje alimente - Slabute.ro

Tu nu ai cantar de bucatarie?

Citat:
Anterior postat de alinutzik Vezi mesajul
Ma gandeam la scarsdale ca poate asa mai ies si eu din perioada asta de stagnare. De vreo 2-3 saptamani, nu am mai dat jos nimic, cu toate ca mananc in jur de 1200 de calorii si fac si sport cate o ora jumate in fiecare zi. Ba chiar am impresia ca al naibii cantar incepe sa urce incet incet. Oricum, nu e problema, nu ma grabesc cu slabitul, mai am foarte putin de dat jos. Pana la vara, cand merg si eu in vacanta, sigur o sa reusesc. Mai ales ca o sa vina si vremea frumoasa, numai bine pentru alergat in parc, role ..

Eu m-am indragostit de fructele acelea uscate, in special de curmale. Dar ai idee de ce au asa multe calorii in comparatie cu fructele proaspete ?
Buna,

Iti recomand sa citesti aici, legat de slabire, stagnare, pierdere de masa musculara, etc:
Ciclizare calorii / calorii zig-zag - Slabute.ro
Ciclizare calorii – informatii suplimentare - Slabute.ro

Legat de fructele de uscate, este exact aceeasi poveste ca si cu painea uscata/prajita - deshidratare, care inseamna o cantitate mai mica dar cu acelasi numar de calorii si drept consecinta daca 100 gr de mar proaspat este un mar, ca sa aduni 100 gr de mar uscat iti vor trebui cateva mere proaspete.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #4730 (permalink)  
Vechi 12 mar 2012, 20:48:39
DanielaDa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: personalizata
Date: 170cm, 57kg
Mesaje: 881
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul


Buna Daniela si multumesc frumos pentru ajutorul acordat mai sus

Alimentele tale inca nu sunt validate, mai sunt vreo 400 in coada si printre ele sunt si ale tale (in momentul de fata, eu sunt singura care le valideaza si dureaza). Le vezi in lista pentru ca sa le poti folosi in meniuri dar inca nu sunt publice. Dupa validare se va trece si cifra exacta la profil.

Aici sunt alimentele tale Calorii alimente adăugate de DanielaDa - Calculator calorii - Slabute.ro
Cele galbene nu sunt inca validate.
Cele roz sunt sterse pentru cu sunt duplicat, adica deja exista in baza de date.
Buna Slabuta,

Ma bucur ca nu am spus prostii.
Multumesc pentru lamurirea cu alimentele.
Am adaugat reteta cu muschiuletul de porc in concurs .

O seara placuta!
DanielaDa, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
DanielaDa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1983 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1466 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
cantar, cura, cure de slabit, dieta, frumusete, jurnal, sanatos, slabire, slabit, slabit sanatos, slabuta, sport


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal "Crok" Crok Jurnale barbati 153 07 apr 2010 09:05:31
Bun venit la Cafeneaua "Slabute"! Slabuta Discutii pe diverse teme 1980 23 sep 2009 11:37:57
Jurnalul unui nou inceput - "Shorty" Shorty Arhiva jurnale slabit 459 15 iul 2009 11:03:22
Dieta "Slabire Rapida" IV sau Regimul Marychny Slabuta Dieta Rapida 0 11 mar 2009 14:22:58
Dieta "Sacred Heart" brotacel Dieta Rapida 0 04 feb 2009 19:20:44

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole