Subiect: Jurnal "Slabuta"
View Single Post
  #4733 (permalink)  
Vechi 13 mar 2012, 10:36:44
Asik60's Avatar
Asik60 Asik60 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 28 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Personalizata
Date: 159cm, 69.7kg
Mesaje: 89
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de DanielaDa Vezi mesajul
Buna,
Daca nu te superi imi voi da si eu cu parerea, De fapt voi descrie cum fac eu.
Si eu termin programul la 17-17.30, dupa care merg la sala si in cele mai multe zile ajung acasa dupa ora 20.00.
Eu imi fac ciorbe sau supe in weekend (cat sa-mi ajunga o saptamana intreaga) si seara cand ajung acasa asta mananc.
Eu cred ca nu exista o ora fixa dupa care nu mai poti manca seara. Important e la ce ora mananci fata de ora la care te culci. Daca te culci la 22.00 e intr-adevar cam tarziu sa mananci la 21.00 dar daca mananci cu 2-3 ore inainte de culcare nu cred ca e o problema sa mananci mai tarziu.
In plus fata de asta eu imi calculez caloriile pe care le mananc zilnic (practica adoptata de cand m-am inscris aici pe forum) si incerc sa nu depasesc necesarul meu zilnic. Cu aceasta practica am reusit sa slabesc 5 kg de cand m-am inscris pe forum.
Daca vrei poti intra sa-mi vezi meniurile daca te va ajuta in vre-un fel cu inspiratia .
Mult succes!

Multumesc pentru sfat, Dani! Mi se pare o idee buna cu supa (ma gandisem si eu la asta inainte sa citesc varianta ta, ba chiar mi-am si pregatit necesarul de supa pt o saptamana ). Mai greu cu ora de culcare....ca sa pot manca dupa 8 ar insemna sa ma culc dupa 11, ceea ce pt mine e cam greu...pe la 10 juma' sunt in pat pt ca dimineata ma trezesc la 6... Ata ete! O sa o facem si p-asta! Trag de mine inca o ora...n-o fi bai

[QUOTE=Slabuta;977128]

Buna si bine ai venit
Multumesc pentru apreciere, ma bucur ca te simti bine printre noi.
In legatura cu problema ta, Daniela te-a sfatuit foarte corect. Este foarte important de stiut ora ta de culcare. Ultima masa (mai usoara) trebuie sa fie cu ~3 ore inainte de somn. In pauza de masa mananci ceva adus de acasa sau cum faci?
Exista posibilitatea sa rontai un mar in afara pauzei de masa, in timp ce stai la birou?
O seara linistita,
Slabuta (Marina)

Hola, Slabuta!

In pauza de masa imi aduc de obicei mancare de acasa, dar in caz contrar avem o firma de la care comandam (in general iau fripturici cu salatici). Pentru gustarile dintre mese nu imi fac probleme, pot sa bag niste fructe sau iaurturi... Beleaua era cu cina O sa incerc sa urmez sfaturile voastre si sa astept 3 ore pana la culcare.

Multumesc!
__________________
Pentru ca merit!
Răspuns cu citat