View Single Post
  #4902 (permalink)  
Vechi 29 dec 2010, 23:49:46
kika9's Avatar
kika9 kika9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 oct 2010
Locaţie: Bilbao, Spania
Vârsta: 46
Dieta: slabesc prin sport, invat sa mananc sanatos fara dieta
Date: 153cm, 66.2kg
Mesaje: 1.843
Aprecieri acordate: 85
Am fost apreciat(a) de 73 ori in 24 mesaje
Wink Re: Jurnal de bord VentoFreddo:)))

Buna seara Emy, sper sa plece mesajul asta, este a doua oara cand scriem , asa cum ti-am promis venim cu detalii despre inscrierea masinii.
In primul rand actele necesare cand pleci din italia sunt: cartea de inmatriculare si certificatul de proprietate in original, ambele.
Primul pas: masina trebuie verificata la R.A.R. (registrul auto roman), ptr asta de aici masina trebuie sa corespunda standardelor mecanice, adica mers la mecanicul de incredere si facuta revizia tehnica.
De obicei la RAR este agitatie mare, este preferabil facuta programare inainte (cineva din tara o poate face, noi am facut cu 2 luni inainte). ai nevoie de copie dupa certificatul de inmatriculare si copia dupa buletinul romanesc.
Pasul 2: dupa OK-ul la RAR care il primesti in aceeasi zi, ptr simplificarea lucrurilor si criza de timp, contactezi o firma care se ocupa cu intocmirea actelor auto - unde te prezinti cu acceptul de la RAR si actele actuale ale masinii - ( prin apropierea RAR-ului gasesti sigur), adica depunerea dosarului la politie, plata diverselor taxe si aducerea numarului de inmatriculare, cartea de identitate a masinii (RO) si certificatul de inmatriculare. Aici primesti numerele vechi inapoi rupte. (sa nu le uiti e important)
Cand actele sunt gata mai platesti asigurarea unde crezi ca este mai convenabil si e totul gata.
Intoarsa in Italia trebuie sa iradiezi masina din circulatie, adica cu numerele italiene rupte si cu copia dupa certificatul de inmatriculare romanesc poti merge la A.C.I. (automobil club italian) platesti 70 E si vei primi un certificat care atesta iradierea masinii.
Pentru noi inscrierea a durat 5 zile de cand a fost la RAR si am platit in total cam 650 E acum 2 ani, dar asta depinde de vechimea masinii, capacitatea cilindrica si catalizator (euro4, euro3).
Sper sa iti fie utile informatiile noastre, nu suntem experti insa pasii cam astia sunt.
Scumpa Emy te pup si iti doresc o noapte cu vise pufoase , daca ai nelamuriri stii unde sunt
__________________