View Single Post
  #4922 (permalink)  
Vechi 20 dec 2011, 21:11:03
Plecatalaplaja's Avatar
Plecatalaplaja Plecatalaplaja este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 26 dec 2010
Locaţie: N/A, Canada
Vârsta: 42
Dieta: Montignac
Date: 158cm, 64kg
Mesaje: 373
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de salexandre Vezi mesajul
Plecata la plaja da-ne si noua reteta.
Deedy te cred si eu ca iti este frica, daca scapi la pannettone e belea mare. Si mai bei si un limoncello si uite asa...
Da, pai nu mi-a reusit tortul. Blatul l-am ars, si crema nu mi-a reusit.

Reteta am luat-o de pe un alt site:

BLATUL
4 oua
120 gr. fructoza
40 gr. cacao

Galbenusurile se amesteca cu fructoza, apoi se adauga cacao, si la sfarsit albusurile batute separat.
Se rastoarna (este destul de lichid) in tava pe hartie de copt unsa si tapetata cu faina. Se tine in cuptor f.f. putin cca 10 minute. --> Aici gresala mea, nu mi s-a parut copt si mi s-a cam ars fundul. Deci chiar trebuie tinut f putin.


CREMA

250 gr. branza Philadelfia (2 cutiute) sau Mascarpone
80 gr. fructoza (eu pun 2-3 lg.rase de fructoza)
300 gr. frisca (batuta din smantana dulce Dorna) --> Nu mi s-a batut smantana dulce, nu stiu de ce.

Crema in 2 variante:
1. Adaugi coaja si zeama dela 1 si 1/2 lamaie ( gustati pana va place cat e de acra) si iese o crema de lamaie foarte buna; sau
2. Adaugi 2 fiole de esenta de vanilie dr. Oetker si iese o crema de vanilie.


Blatul se taie in trei bucati care apoi se pun una peste alta, iar intre ele se pune crema si deasupra la fel. Deci dintr-un blat mare cat o tava, la sfarsit va deveni un tortulet mai ingust, etajat. Sper ca m-am exprimat bine. Daca nu, am sa fac o poza la ce a ramas.

Eu pana la urma am amestecat branza cu putin suc de portocale si am folosit asta pe post de crema.