View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 29 dec 2012, 16:19:40
Adina14's Avatar
Adina14 Adina14 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Vâlcea, Romania
Vârsta: 27
Dieta: Vegan
Date: 163cm, 59.7kg
Mesaje: 3.942
Aprecieri acordate: 1.432
Am fost apreciat(a) de 813 ori in 524 mesaje
Implicit Re: Jurnal 5/2 - Penny

Citat:
Anterior postat de penny Vezi mesajul
Am citit si mesajul Slabutei de la "Ajutor/Nou pe forum" cu ce ar trebui sa contina primul mesaj... desi mi-am completat datele

Am 29 de ani, 1.65m si 81 kg.
Am ales dieta hipocalorica 5:2, adica 5 zile mananc relativ normal iar 2 zile restrictionez caloriile pana la 500. Exista si o alta varianta insa mie mi se pare prea grea (o zi mancat normal, o zi mancat f hipocaloric)

Restrictia calorica se pare ca ajuta in timp la vindecarea multor boli, ca boli de inima, diabet, obezitate, rezistenta la insulina iar persoanele care mananca hipocaloric traiesc mai mult.
Normal calitatea mancarii este foarte importanta.

Incerc sa mentin un ritm al meselor. Incerc sa ajung sa mananc de 3x/zi.
La mine nu functioneaza 5 mese mici... trebuie sa-mi simt stomacul plin de minim 2x/zi. La 5 mese o dau in binge.

Meniurile pe ultimele 3-4 zile (avand in vedere ca a fost Craciunul) au fost cam aceleasi.
Am refuzat anul asta porcariile, piftiile si sarmalele.

Am avut piept de rata (eu fara piele) cu mancare de varza. Ciorba de oase de vita, facuta din radacinoase si dreasa cu ou.
Am incercat sa am zilnic macar cate un fruct.
Iar seara am avut, si am mai mereu, cate o salata uriasa cu o bucata de peste, sau o carne mai slaba.

Astazi am fost pe seara invitati la niste prieteni la masa si am avut si desert si n-am refuzat nimic (ca nu-i frumos ) si deci ziua de azi n-o mai pun la socoteala... insa de maine ii dau bice.

O sa incerc sa-mi trec zilnic meniul aici, sportul pe care-l fac si alte ganduri.. mi-ar placea sa aud si parerea voastra!
Buna si bine ai venit in comunitatea slabutelor !
Din curiozitate: de ce ti se pare "prea grea" cealalta varianta in care o zi mananci normal si o zi mancat f hipocaloric?
Si de unde aceste variante?
Cea mai buna "dieta" e cea pe care o poti urma fara sa te simti restrictionata de ceva anume, fara sa fortezi anumite lucruri si fara sa iti impui anumite reguli, such as " Astazi mananc doar 500 de calorii."
Ce am observat pana acum e faptul ca majoritatea persoanelor care urmeaza anumite principii promulgate de dietele x,y,z ( si aici ma refer chiar si la hipocalorica) isi pierd incetul cu incetul apetitul si nu mai disting senzatia de foame de alte sentimente. Spre exemplu, poate sunt zile in care nu ai pofta de mancare, dar te fortezi sa mananci pana la un numar stabilit de calorii.
Bineinteles ca exista si viceversa. Iti e foarte foame/ ai pofta sa mananci si te limitezi la un numar de calorii, portii de alimente.
De aici si episoadele binge si durerea psihica ca nu ne mai putem controla in fata unui lucru atat de banal si totusi vital pentru sanatatea noastra: mancarea.
Bine, ce am spus eu mai sus e cam off-topic doar ca mi.au atras atentia parerile tale. Trebuie sa ai incredere in tine ca poti reusi sa slabesti. Imagineaza.ti cat de bine te vei simti atunci, la finalul calatoriei tale si lucrurile iti vor parea mai usoare. Nu vei mai fi stresata de ganduri precum " O sa mananc mult; nu ma pot abtine".
Mancatul sanatos trebuie sa fie SANATOS in primul rand pentru mintea ta, iar apoi pentru trup.
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Adina14:
Careless Whisper (09 iul 2013), penny (05 ian 2013), Rallara (29 dec 2012)