View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 21 mai 2010, 18:49:07
Fulguta's Avatar
Fulguta Fulguta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 15 mar 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Mancat sanatos si sport
Date: 165cm, 56kg
Mesaje: 7.578
Aprecieri acordate: 851
Am fost apreciat(a) de 2.062 ori in 565 mesaje
Implicit Re: Exercitii slabit pentru cei cu probleme de spate (hernie disc, scolioza)

Citat:
Anterior postat de TeodoraM Vezi mesajul
Salut!
sunt in dilema.
Tocmai am aflat ca am un inceput de hernie de disc,si de scolioza.
Din cauza acestor afectiuni ma cam doare spatele destul de tare,insa as vrea sa stiu ce fel de exercitii de slabit ar fi benefice organismului meu.
Din pacate am aripioare pe solduri ,iar coapsele si fesele nu sunt ferme sau subtiri. as vrea sa slabesc .
Cunoaste cineva vreo metoda de executie a exercitiilor de slabit,care sa nu-mi afecteze coloana?
Va rog sa-mi raspundeti cat mai curand.
Multumesc anticipat.
Trebuie sa mergi la un kineto-terapeut. Ce ai tu nu e simplu, majoritatea exercitiilor iti pot agrava starea, asa ca gimnastica corecta se invata la un centru medical de recuperare fizica,macar odata pe an sa faci electroterapie la o clinica specializata, si poti la 2 ani si sa mergi la Techirghiol, sa profiti de baile de namol, apa sarata si soare de acolo! Asta te va face sa te simti mult mai bine si va stagna evolutia herniei .
__________________

Fulguta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2076 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1559 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1560 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat