View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 09 sep 2009, 16:10:07
dienusha's Avatar
dienusha dienusha este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 05 aug 2009
Locaţie: Oradea/Timisoara/Londra, Anglia
Vârsta: 37
Dieta: Alimentatie naturala
Date: 170cm, 66kg
Mesaje: 1.020
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal <Mirabella>

Ufff...meniul tau mie una mi se pare in primul rand nesanatos! Sa iti zic si de ce:

1. Numarul de calorii e prea mic.
2. Foarte putine proteine (proteinele intretin masa musculara, daca pierzi muschi, iti incetinesti metabolismul si o sa te ingrasi si numai band apa, ceea ce nu cred ca iti doresti, nu?)
3.Combinatiile nu sunt tocmai potrivite.

Uite, la salata de dimineata puteai sa adaugi si niste piept de pui sau ton daca iti place sau chiar branza.
La pranz, puteai sa mananci mai multe paste (integrale) dar nu cu branza (combinatia asta incetineste digestia) ci cu sos de rosii, sau daca chiar vrei sa tina de foame, cu sunca slaba (de pui, curcan sau Praga).
La gustare era bine daca mancai un ou sau doua cu rosii, sau sunca, sau cu ciuperci, ardei etc.
la cina mai are rost sa iti zic? Prajitura daca tot vrei sa o mananci, mananc-o dimineata. Daca tot aveai chef de mancat ceva dulce puteai sa faci un amestec cu branza proaspata si miere/stafide (nu zi nu pana nu incerci )
Sucu` ala numai recomandat nu e, nici la slabit nici asa in general. Bea un ceai (stiu ca nu e la fel de bun dar na...frumusetea cere sacrificii) sau fa-ti o limonada.

Sper ca nu te superi ca te-am criticat, nu o fac cu rautate, ma gandeam doar ca mi-ar fi placut sa imi dea si mie cineva sfaturi la 17 ani, poate atunci nu m-as fi confruntat atat cu efectul yo-yo de dupa o cura drastica de slabit.
dienusha, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2138 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1621 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1364 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]