View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 17 feb 2012, 18:24:23
Madalina Nenciu's Avatar
Madalina Nenciu Madalina Nenciu este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 sep 2010
Locaţie: Slobozia, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Slabesc cu principii alimentare sanatoase
Date: 168cm, 96.5kg
Mesaje: 2.371
Aprecieri acordate: 482
Am fost apreciat(a) de 521 ori in 246 mesaje
Implicit Re: Numar real de calorii sau doar un numar scris la intamplare pe produs?

Citat:
Anterior postat de siiimona Vezi mesajul
Buna ziua,voua slabutelor de toate varstele ,greutatile si marimile la haine!In primul rand as vrea sa va felicit pe toate pentru vointa de care dati dovada luand decizia de a schimba ceva in viata voastra si pentru decizia de a trai sanatos intr-o lume din ce in ce mai nesanatoasa.
Intrebarea mea pentru voi este : credeti ca producatorii de alimente inscriptioneaza pe ambalajul produselor pe care le trimit spre comercializare adevaratul numar de calorii,determinat in urma unor analize si calcule corecte si riguroase sau credeti ca aproximeaza,sau,uneori,mint in privinta acestor numere,inlocuindu-le cu unele mai avantajoase din motive de marketing?
Intrebarea mi-a venit in minte in urma cu mult timp,insa,recent m-am intalnit cu o situatie cel putin neobsinuita.Stim cu toate ca sticksurile au calorii multicele [unii zic aproape de 300,altii zic peste 300..oricum in jur de 300kcal/100g].Eu,cautand prin Kaufland zilele trecute am dat peste niste sticksuri[crispy sticks hai la rontait!] pe ambalajul carora scrie ca ar avea 64,87kcal/100g .Nu mi-a venit sa cred...Totusi,daca era o diferenta de pana la 100kcal era ceva..dar diferenta este mult prea mare...Am luat,am mancat,sunt bune,dar parca nu imi vine sa cred ca pe cand toata lumea fabrica sticksuri cu 300kcal/100g s-au gasit ei sa fabrice folosind fix aceleasi ingrediente sticksuri cu 65kcal/100g. Nu am putut sa nu am o strangere de inima gandindu-ma ca se poate ca multe dintre produsele pe care eu le consum sa aiba defapt mult mai multe calorii decat as fi crezut si ,fara sa stiu,sa mananc cu mult mai multe calorii decat mi-as propune.

Acum va intreb pe voi,ce parere aveti?Sunt sau nu adevarate informatiile de pe sticksurile astea?Ca sincera sa fiu,tare mult imi mai place sa rontai la ele .
Poate per portie iubita!!Si in general, portia nu are mai mult de 30 de g...
__________________

Jurnalul meu



“Trebuie să începi să te gândești la tine, că devii persoana care vrei să fii” – David Viscott
Răspuns cu citat