View Single Post
  #5029 (permalink)  
Vechi 22 aug 2013, 08:41:00
rommyna's Avatar
rommyna rommyna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul studentei ocupate(sau nu) - Animis23



Draga mea Simi, te vad descurajata de ideea unui nou inceput, de schimbarile care au avut loc, de lupta pe care o porti. Imi pare rau sa te vad deznadajduita cateodata.

Nu am sfaturi, eu nu ma consider o poveste de succes in ale slabitului, de fapt nu ma consider o poveste de succes in niciun aspect, dar am invatat cate ceva si as vrea sa-ti impartasesc din infinita mea intelepciune

Nu exista ideea de a lupta din nou, noi ne zicem vorbele astea si aplicam astfel de idei fiindca este mai usor sa ne scuzam si sa ne dam batute cand ne zicem "Ah, iar trebuie s-o iau de la capat!". Suna mai simplu asa in mintea noastra decat sa , intreaga viata...format din sute si sute de lupte mici. Unele cu kg, altele cu vitresugurile unei vieti normale. Lupta cu kg nu se termina niciodata, nu o luam mereu din nou...este un cerc inchis: lupti sa slabesti, apoi sa te mentii, apoi sa rezisti in fata tentantiilor si sa iti faci un mod de viata...apoi su sarcina, apoi iar slabit si tot asa. It never ends!

Iar noi am fost "binecuvatate" cu aceste trupuri minunate, cu metabolism lent si asimilare dubla a tot ce respiram...si cu o pofta mai mare decat a altora. Asta este soarta noastra, crucea noastra de purtat. Dar atat timp cat nu ne dam batute, cat facem 10 genuflexiuni si alegem sa mancam doar o jumatate de chifla, tot am avansat un pic. Si tot asa, pic cu pic pana unde ne dorim...si apoi mentinere...si apoi stil de viata sanatos.

Eu stiu sigur ca tu stii toate astea, ca ai muncit de mii de ori mai mult decat mine sau alte fete, dar nu trebuie sa-ti pierzi increderea in ceea ce esti si, mai ales, in ceea ce ai sa devii. Sa pleci cu credinta ca ai plecat pe drumul in care ai sa devii ceea ce visezi...iar Gosh! unele lucruri chiar ai devenit. Suntem multe persoane - printre care si eu - care te admiram pentru toate realizarile si deciziile luate...si sunt sigura ca sunt oameni si cu 10 ani mai in varsta care nu au realizarile tale.

Ca sa-ti fie mai usor sa ai incredere in tine si propriile forte iti propun un exercitiu ce mi-a fost si mie propus cand am facut consiliere: apreciaza-te in fiecare zi! Incearca sa ti un jurnal zilnic facand seara un exercitiu de apreciere al propriei persoane. Ce am facut eu azi mai bine ca ieri? Pentru ce ma apreciez? De la faptul ca te-ai apucat sa faci ceva, ca deja ai avansat (130 de genoflexiunu-asta e ceva, nu gluma), ca te preocupa sa imbunatattesti starea actuala, ca esti onesta si iti vezi defectele si situatia in care ai ajuns, ca ai curajul sa lupti, sa nu te dai batuta, ca esti perseverenta...si lista continua. Si astea doar pentru sport si dieta, nu mai zic de restul calitatilor de care ai dat dovada in alte aspecte ale vietii. Ia uite cate calitati am gasit eu!

Resurse ai, vointa ai... trebuie doar sa crezi ca poti si sa muncesti-ca si pana acum-pana rezultatele muncii se vor apropia de ceea ce visezi sa devii.

Zi minunata si ganduri bune!
* Scuze pentru postul atat de lung, but I have to make a point. Valabil si pentru miss Ralu'
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln