View Single Post
  #512 (permalink)  
Vechi 28 feb 2012, 20:42:49
EveEve's Avatar
EveEve EveEve este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de Chriselle Vezi mesajul
Astazi a fost zi de cantar. Nu am vesti asa de bune ca saptamana trecuta: - 200 grame. Dar, o sa o primesc in spiritul optimist. Si asa cum am promis la inceput de an, o sa ma bucur de fiecare suta de grame data jos. Atata timp cat e cu minus inseamna un pas in fata, deci nu inseamna stat pe loc si cu atat mai mult nu inseamna dat inapoi
Adevarul e ca m-am si simtit foarte balonata zilele astea si chiar ma asteptam sa cantaresc mai mult nu mai putin. Mi se pare ca intr-o zi dupa ce am mancat ciuperci mi s-a cam dat digestia peste cap. Or fi ciupercile mai greu de digerat sau creaza necazuri de genul asta? Ca din punct de vedere caloric mi se par super ok. O sa fac cercetari pe net sa vad ce si cum.
Deci, Eve, daca citesti aceasta postare am ajuns la concluzia (luand in considerare doar ultimele doua saptamani) ca nu sta in picioare presupunerea mea - trebuie sa fi fost altceva la baza scaderii in greutate de saptamana trecuta. Mai cercetez si iti zic daca fac noi descoperiri
Asadar merg inainte si sper ca saptamana viitoare sa va pot da vesti chiar mai bune. Deocamdata ma bucur de rezultatele de pana acum si de faptul ca am reusit sa fiu perseverenta, un lucru care nu prea m-a caracterizat in ultimul timp. Deci, cu dieta asta imi dezvolt si alte calitati in afara de a slabi
Dar e nemaipomenit si 200g Tot minusul e o bucurie Asa ca felicitari bineee meritateee!!
Deci nu sta in picioare presupunerea.. Dar daca defapt sta in picioare, insa saptamana asta a fost un pic alterata de starea de balonare? Eu zic numai, fac si eu presupuneri pe aici .
Oricum, de saptamana viitoare cred ca o sa incep si eu, si poate ajungem sa gasim vreun truc, sa facem vreo mare descoperire impreuna.

Citat:
Anterior postat de Chriselle Vezi mesajul
Sunt intr-o stare tare ciudata - parca nu mi s-a mai intamplat niciodata asta.
Deci am momente la nici 5 minute distanta cand sunt ori super optimista, ori super pesimista. Sunt mai multe lucruri care trebuie sa se intample in viata mea si chiar daca in momentul prezent nu am parte de nici o schimbare care sa ma scoata din monotonie intr-un viitor destul de apropiat astept destul de multe rezultate.
Unul din factorii care imi dau aceasta stare este slabitul (nu dieta in sine cu care ma impac de minune) - cand sunt super incantata de ceea ce am realizat pana acum cand sunt super ingrijorata pentru ceea ce o sa urmeze.
Al doilea lucru este inscrierea mea la facultate. Cu care am aceeasi oscilatie - cand sunt super optimista ca o sa intru unde vreau cand ma gandesc ca nu o sa se intample asa ceva si ca va trebui sa fac toata viata ceva ce nu imi place.
Si acum mai e un lucru, mai vechi: jobul. Nici acum nu l-am gasit. Dar, am fost chemata la un interviu - si uitasem ca am aplicat la firma asta (probabil pentru ca au trecut aproape doua luni de atunci). Trebuia miercuri acum sa ma duc dar mi-au zis ca ei nu mai pot miercuri ca a intervenit ceva si daca putem sa o lasam pe vineri. Chestia asta iarasi cand imi da sperante - si ma gandesc ca e bine ca poate unii nu o sa poata veni la interviu daca au schimbat, deci o sa ramana mai putini candidati, cand ma gandesc ca asta inseamna ca oamenii nu sunt seriosi si cel mai probabil nu voi obtine nici un job nici de data asta.
Deci, nu stiu cum sa fac sa imi gasesc un echilibru, sa ma indrept intr-o singura directie: preferabil in partea optimista. Sau, macar sa nu ma mai framant atata si sa astept fara sa mai fac nici o presupunere.

Sunt stari bipolare, cred ca.. in anumite momente din viata cu totii avem parte de ele. Ceea ce nu este neaparat un lucru rau. Din moment ce ne ingrijoram pentru ceva, inseamna ca ne pasa de acel lucru, de noi, de viata noastra. Trebuie doar sa invatam sa transformam ingrijorarile astea in energie pozitiva.

Atata timp cat vrei si iti doresti schimbari, vei avea parte de ele. Numai putina rabdare trebuie. De exemplu cu dieta, uite ca deja ai niste rezultate asa de frumoase ! Putin cate putin si pas cu pas, ajungi exact acolo unde vrei tu.
Si cu celelalte aspecte la fel se va intampla. Vei reusi sa te inscrii la facultate, vei face ceva care o sa iti faca placere sa profesezi apoi, si totul va fi ok.
Cat despre joburi.. Din pacate pana dupa angajare, nu prea depinde nimic de noi. Sunt angajatori seriosi, angajatori mai putin seriosi, firme serioase, firme mai putin serioase.. Si trebuie sa trecem prin tot felul de procese, interviuri, probe, ca sa putem ajunge intr-un final intr-un post in care sa ne regasim. Important este sa nu ne dam batuti, sa continuam sa cautam, sa incercam.. Orice, in afara de a ramane pasivi.

La medicina ai zis ca vrei sa dai, nu? Si in afara de economie si medicina, iti mai place ceva?
Eu, daca ar fi dupa mine, mi-ar place sa mai fac Psihologia, Stiinte politice, Jurnalism, Economie si Antropologie . Iti dai seama ca n-o sa le fac, pentru ca mai trebuie sa si traiesc. Dar ar fi asa de fain sa se poata prelungi perioada 20-30 de ani, de exemplu, paaaana te saturi de facut tot ce iti place Si dupa aia sa incepi asa incetul cu incetul sa iti viata in piept.

Te pup, sa ai o seara frumoasa!
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!