View Single Post
  #5176 (permalink)  
Vechi 31 aug 2010, 14:08:37
domnisoaraT's Avatar
domnisoaraT domnisoaraT este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 31 aug 2010
Locaţie: Iasi, Romania
Date: 162cm, 57kg
Mesaje: 2
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 60-70 kg

Buna fetelor! Astazi v-am descoperit din greseala, incercand sa gasesc undeva unde sa merg la aerobic si sunt foarte surprinsa ca exista o asemenea comunitate. M-am tot plimbat pe site si am gasit o gramada de chestii inteligente si foarte folositore, am citit din povestile voastre si m-am hotarat ca trebuie sa intru si eu in "familia" voastra. Asadar, sa va spun povestea mea. Inca de cand eram mica am fost putin mai dezvoltata fata de fetele de varsta mea, si nu neaparat din prisma kilogramelor, cat mi ales la nivel de solduri,sani ceea ce m-a facut sa dezvolt un complex care m-a urmarit toata adolescenta. Asa ca, in clasa a 7-a am inceput cu diete, infometare, si desi, eram slaba atat cat imi permitea corpul meu sa fiu, eu ma vedem tot "mare", ajungand in cele din urma la spital. Dupa, am lasat-o mai moale, am avut examen iar intre timp am constientizat ca sunt mai voluptoasa din fire, am transformat asta intr-un atu si liceul m-a facut sa cad in cealalta extrema si sa ma neglijez. Asa ca in 3 ani am pus cam 10 kilograme si am revenit la vechile obiceiuri: mancat obsesiv, proasta parere despre sine, infometare, care nu m au dus nicaieri decat la o gastrita, in urma careia am ajuns la kilogramele actuale. Mi-am dat seama ca nu se poate altfel decat sa incerc sa slabesc sanatos, de aceea m-am inscris la aerobic+ pilates si o sa incerc sa mananc la aproximativ 1200 calorii pe zi. Sper ca o sa am sustinere pentru ca altfel nu stiu cum o sa reusesc.
domnisoaraT, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1959 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1442 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 926 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]