View Single Post
  #53 (permalink)  
Vechi 25 iul 2012, 11:13:40
quarc's Avatar
quarc quarc este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 nov 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: No one ever drowned in sweat
Date: 190cm, 80kg
Mesaje: 634
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 52 ori in 40 mesaje
Implicit Re: Tribulatii despre alergat

Citat:
Anterior postat de lucyana1000 Vezi mesajul
Buna ziua,


De o saptamana prezint o amorteala in piciorul drept, de la genunghi in jos. Sensatia de amorteaza s-a intensificat pe zi ce trece. Nu este o durere insuportabila doar o durere inconfortabila care imi da senzatia ca nu mai am control asupra piciorului. Mentionez ca durerile au inceput dupa un efort depus constant- odata la doua zile alerg cate 3 km.- dar amorteala o prezint doar in piciorul drept. De asemenea, durerile de picior vin insotite si cu o durere de mijloc.
Considerati ca este o problema grava si trebuie sa consult medicul sau se datoreaza doar din cauza efortului si kilogramelor in plus care imi solicita gambele in timpul alergarii?
Am 25 de ani, 65 de kilograme si 1,64 m.
Kilogramele nu sunt atat de multe incat sa justifice asta.

Cum alergati? Adica, aterizarea este pe calcai sau pe pingea? Genunchiul la aterizare este flexat? Punctul de aterizare este sub sold sau mult in fata?
Cam astea ar fi cateva puncte grosiere unde tehnica proasta poate sa se resimta. Poate va ajuta sa studiati despre forma - google Ken Bob Saxton si torrente Barefoot Running step by step tot de el.

La medicina nu ma pricep. Daca redus distanta, poate e prea mult din prima si alergatul fara socuri nu rezolva, cautati un medic in medicina sportiva sau gimnastica medicala sa vada exact ce este acolo.

Alergatul nu ar trebui sa provoace asa ceva.
Ca principiu, cand doare sau apare disconfort se ia o pauza de la exercitiul in cauza pana se reface zona.
Strict de alergat mai e o regula: sa nu se creasca distanta mai mult de 20% pe saptamana.
quarc, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
quarc, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2836 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2319 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat