View Single Post
  #531 (permalink)  
Vechi 05 mar 2012, 23:57:47
Chriselle's Avatar
Chriselle Chriselle este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Chestia e ca intr-o tara civilizata castigi decent indiferent ce domeniu iti alegi, dar din pacate nu e valabil si pt Romania, si in conditiile astea nu prea ii condamn pe cei care isi aleg job-ul in functie de bani, uita-te de exemplu la profesori ce salarii au, mai tii minte omul ala care vindea porumb fiert vizavi de Dumbrava? Avea salariu dublu fata de cat aveam eu la scoala

Cu psihologia ca hobby nu prea stiu ce sa zic, si pe mine ma incanta si am citit mult (deh, imi statea si bibliografia la dispozitie) dar mie personal nu prea mi-a facut bine, am ajuns sa ma cred destul de "psiholog" incat sa refuz orice ajutor/sfat profesionist. Probabil ca atata timp ca suntem constienti ca suntem doar amatori e ok, altfel poate fi la fel de periculos ca si cu medicina "amatoare"= oamenii care isi administreaza singuri diverse medicamente doar pt ca ei considera ca stiu destul.
Ce m-a distrat exemplul de la sfarsit. Ma si vad cu traista de medicamente dupa mine - deci chiar mi se potriveste
Eu cu psihologia deocamdata nu pot sa zic ca am aprofundat prea tare - inca nu ma pot declara nici amatoare chiar daca imi place. Deci deocamdata nu exista riscul sa cred ca stiu ce am de facut in domeniul asta. Mie una chiar mi-ar placea sa merg la psiholog. Mie singura chestie care nu imi place la psihologi (concluzie trasa din filme, deci poate ma pripesc) e ca nu iti dau ei niciodata solutia.
Legat de munca in Romania ai dreptate. Nu totdeauna ceea ce iti place te poate "tine in viata". Aici regulile sunt altele si daca vrei sa supravietuiesti trebuie clar sa le respecti.
__________________
De vorba cu Mr. J