View Single Post
  #539 (permalink)  
Vechi 28 apr 2010, 22:40:03
ras_cristalin's Avatar
ras_cristalin ras_cristalin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Dianei, sau al desertaciunii desertaciunilor.

Citat:
Anterior postat de Gropacita Vezi mesajul

Mersi, mersi. E marea mea operă, nu voi mai reuşi una la fel niciodată.
Chifteluţele se presupune să fie falafel... E prima dată când fac. Nici nu le-am gustat încă nu îmi e foame, pentru că am mai mâncat mai devreme, aşteptând să fie asta gata. Aşa că rămâne de văzut în ce măsură corespund aspectului.
Chiftelele: năut făcut piure, cu ceapă, usturoi, pătrunjel, făină, un pic de ardei iute (deşi probabil nu e nevoie) şi condimente. Totul amestecat, ţinut 2 ore în frigider (pentru că asta se pare că le face să nu se sfărâme când le prăjeşti), apoi prăjite în ulei încins de sâmburi de struguri... care sunt absolut convinsă că face totul să fie mult mai sănătos.
Sosul e tzatziki, într-adevăr. Fresh, ar trebui să meargă bine cu acele chiftele. Deşi are şi el destul usturoi. Dar e delicios şi probabil bun la dietă, sănătos etc. Vreo 2 castraveţi (pe care i-am tăiat eu prea mare probabil), mărar, o lingură de ulei, două de zeamă de lămâie, un iaurt... şi 5 căţei de usturoi.

Şi acum, piei satană cu prăjeala ta.
Perfect, falafel am facut deja (din cate imi dau seama dupa definita ta). Numai ca la prajit miezul mi-a ramas tot moale, asa ca n-am facut mare branza, nici mare falafel.
Well... ai potential de gatit foarte sanatos congrats. Mai vino cu idei, ca zici bine.
__________________