View Single Post
  #549 (permalink)  
Vechi 07 mar 2012, 13:53:26
Chriselle's Avatar
Chriselle Chriselle este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de EveEve Vezi mesajul
Si mie imi place somonul.. atat afumat cat si la aburi sau cumva sa ii mai ia din grasime . Mie nu imi place pestele, in afara de ton si somon, si inca un peste care imi mai ia mama, care habar am cum se numeste. Dar imi place tocmai pentru ca nu are gust de peste. Iar puiul este carnea pe care am consumat-o cel mai mult dintotdeauna. Carnea de porc nu mi-a placut absolut niciodata, de cand eram mica. Am inceput sa mananc cand am mai crescut, si mai merg pe la cineva la masa si mi-e rusine sa refuz, cum am zis.

Iar da, cu fructele ma pot considera norocoasa! In afara de pere, prune si cateva din astea care baloneaza aproape pe oricine, din cate am observat, eu nu am probleme cu nimic, indiferent de combinatie, indiferent ca le mananc la inceputul sau la sfarsitul unei mese. Le mananc de obicei la inceput, ca prefer sa ma umplu mai intai de un fruct si sa nu mai am o super pofta atunci cand trec la mancarea normala.

MMmmmmmm... Cirese.. Intr-adevar, mai bine nu le pomenim.. Mie imi plac cel mai mult fructele de vara, capsunile, ciresele, pepenii de ambele feluri.. Vara as fi in stare sa ma alimentez numai din astea, fara sa simt nevoia de nimic altceva. Si de multe ori o fac, chiar daca nu e bine, dar pe la +40 si ceva de grade, nu-ti prea vine sa mananci mancare...

Deci chiar trebuie sa incerc si eu cartonul ala M-ai facut curioasa
Si eu am cam aceleasi sentimente fata de peste. De fapt eu cand zic peste ma gandesc la somon si ton. A... si pastrav mai mananc. Dar cam la asta se reduce totul. A! Mai imi plac si fructele de mare. Da astea nu stiu la ce categorie se inscriu. Si aici nu prea am vazut, nu stiu de ce. Ori nu am stiut eu unde sa caut... Oricum, in Norvegia sunt multe lucruri pe care nu prea le-am intalnit. In Romania e de nu stiu cate ori mai multa diversitate. Din punctul asta de vedere prefer Romania.
Si la fructe vad ca avem aceleasi gusturi Doar ca mie pepenele galben nu prea imi place. Desi cand am mancat o data la un restaurant italienesc prosciuto melone (parca asa ii zice) mi-a placut enorm. Ar trebui sa incerc sa "fac" si eu chestia asta Uite, chiar mi-a venit idee de ce sa mananc "nou".
Pe temperaturi asa ridicate intr-adevar nu iti vine decat sa bei lichide. Si mai ales ca e si o clima umeda. In fine, mie mi-a placut cand am fost in vacanta.
Ah! Apropo de Spania. Vroiam sa te intreb daca stii cum se face alioli (bine, asta nu e de dieta - dar asa pentru zile in care "imi fac de cap") si eventual si cate calorii are
Poate mai imi zici ce mancaruri specifice iti plac tie. Eu am incercat si paella dar nu mi-a placut ca mie nu imi place orezul Desi uite ca in sushi sau sarmale il "suport"
__________________
De vorba cu Mr. J