Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #541 (permalink)  
Vechi 07 mar 2012, 01:25:00
EveEve's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de Chriselle Vezi mesajul
Da, eu una asa am procedata Dar daca scrie in carte... Personal nu mananc ciocolata din asta amara ca nu prea imi place Dar ca si gustare obisnuiesc sa mananc ori un iaurt Activia cu fructe si fara zahar sau grasimi (are aproximativ 68 de calorii) ori un baton de cereale care are zahar (si are 158 de calorii). Iar daca vreau o gustare "sarata" mananc ori popcorn ori nachos sau chiar seminte uneori (toate in cantitatile recomandata de Bilic). Eu ai vazut cum am slabit - intr-adevar nu am dat kilogramul pe saptamana dar in conditiile in care in fiecare zi mi-am permis o astfel de mica placere eu sunt super multumita. Cu riscul de a ma repeta a mia oara (cred ca v-ati saturat de cate ori am zis asta) mie dieta asta imi place in primul rand ca nu simti ca esti la dieta si simt ca as putea sa o tin in continuare chiar daca nu as slabi deloc, deci iti dai seama ca sunt cu atat mai motivata sa o tin cu cat apar si rezultate. Sa slabesc eu asa incetunel si sa nu fiu frustrata astfel ca sa pot sa imi ating scopul.
Stiu ca inainte cand tineam alte diete eram mereu frustrata. Ba chiar mi-l amintesc pe fratele meu ca imi zicea " Mai bine nu mai tine nici o dieta decat sa fii mereu nervoasa ca iti sare tandara din orice" Deci ziceai ca sunt in permanenta la menstruatie asa irascibila eram De asta tot repet cat de incantata sunt de dieta, parca l-am apucat pe Dumnezeu de picior


Pfuai! cat de fain! Deci chiar functioneaza si cu gustarile astea, atata timp cat se respecta cantitatile recomandate . Nici mie nu-mi place ciocolata amaruie.. Imi place cea cu lapte, cu fel de fel de creme, alba,.... Dar nu e ceva care sa nu pot controla .
) Chiar provoca multa irascibilitate dietele prea restrictive. Eu o dieta care imi spune ce sa mananc de fiecare data la fiecare masa (ex: md: cafea, lapte si un iaurt. pranz: pui cu salata verde...etc), 100% nu o pot tine. In schimb daca mi se dau o lista de alimente pe care eu le pot combina cum vreau, imi este mult mai usor.


Cred ca asta cu psihologul ajuta mult. Mi-as fi dorit si eu sa ajung la psiholog cand eram in primii doi ani de facultate... Atunci chiar as fi avut nevoie. Am avut o depresie destul de serioasa in care nu vedeam decat o singura rezolvare pentru orice... nici nu vreau sa mai zic care, cred ca iti poti imagina.
Dar din fericire, am reusit sa ies din ea desi nici nu imi explic cum - tehnic vorbind fara psiholog pare imposibil. Probabil pentru ca m-am trezit brusc angajata in multe activitati incat nu mai aveam timp sa ma gandesc la sensul vietii, la mine si la tot ce tine de mine. Aveam asa de putin timp incat dormeam cam 3-4 ore pe noapte si in weekend recuperam - dormeam pana pe la 3-4 dupa-amiaza si dupa aia ieseam mereu in oras. Si l-am mai pus si pe Cioran inapoi pe raft desi nu cred ca el a participat cu ceva in mod direct la toata treaba asta Dar cred ca inca nu mi-am rezolvat total problema pentru ca atunci cand dau de greutati desi nu ma mai gandesc la solutia aceea radicala imi vin in cap toate lucrurile negative care mi s-au intamplat mie de-a lungul vietii.

Imi pot imagina, dar nici nu vreau sa ma gandesc !
E bine ca ai iesit oarecum din acea gaura neagra, insa cu timpul cred ca ar trebui sa tratezi orice ramasita ce-ar mai fi ramas ascunsa si isi face aparitia chiar atunci cand mai putin trebuie. Stiu ca e cliseist, dar chiar ar trebui cu timpul, cu ajutor sau fara, sa-ti canalizezi acea energie negativa ce te invadeaza in momentele mai low, in ganduri de autosprijin. Adica.. intr-adevar, ti s-au intamplat multe lucruri negative de-a lungul vietii, iar tu esti aici. Si tocmai de asta ar trebui sa fii mandra, si sa-ti oferi cel mai mare sprijin ce l-ai putea gasi odata. Practic ti-ai facut singura drumul prin viata. Alti copii nu ar fi trecut peste ce ai trecut tu. Foarte putini ar putea trece prin asta fara sa cada in mrejele viciilor, a practicilor nocive, sa-si continuie viata fara sa si-o strice ci din contra, sa fie constienti ca oarecum trebuie sa-si cladeasca un viitor. Iar tu nu ai ajuns rau nici pe departe!! Ai terminat o facultate, ai putut profesa (oricum ar fi fost, cunosc lumea care nu apuca sa profeseze nici dupa 3-4 ani dupa ce si-au terminat facultatile), ai ajuns intr-o tara unde desi e mai grea acomodarea, va descurcati tu si sotul tau. Ai un sot care dupa cum ne-ai povestit, te completeaza, te intelege si il ai ca sprijin. In curand vei intra la o alta facultate, si sigur vei face ceva mai pe placul tau. Si toate astea sunt numai meritele tale!!



Eu te-as sfatui sa incepi de la minim 1300. Conform lui Bilic trebuie sa consumam minim 20 de calorii pentru fiecare kilogram pe care il avem. Deci la tine ar fi 63*20= 1260.
Si asta pentru ca dupa aia o sa mai scazi din ele. SI daca slabesti si la 1300 de ce sa consumi 1200? Dar, e alegerea ta, bineinteles. Eventual poti incepe cu 1300 prima saptamana si vezi cum te multumeste.
Eu am "studiat" meniurile mai multor slabute de pe site. Si pot sa iti zic ca am vazut multe fete care au inceput cu 1100 - 1200 de calorii. Rezultatul era ca slabeau constant 1 kilogram pe saptamana - majoritatea. Dar, am mai vazut ca multe dintre ele au si pus repede la loc (pentru ca in ultimele saptamani unele mancau 800 -900 de calorii iar dupa aia cand ajungeau la "mentinere" probabil ca nu mai rezistau in fata tentatiilor). Sa fie doar o coincidenta?
Deci tine de tine cat de repede vrei sa slabesti, cum vrei sa te menti si asa mai departe. Eu una nu vreau sa ma grabesc si dupa aia sa o iau de la capat. SIncera sa fiu is satula de diete si de abia astept sa spun adio acestui capitol din viata mea, sa ajung la mentinere si doar sa fiu putin atenta la ce si cat bag in gurita
Si apoi stii ca in cartea lui Bilic scrie pe undeva ca pentru a memora si a se stabiliza la o anumita greutate corpului ii trebuiesc cam 3 luni. Deci daca slabesc mai incet, asa macar am "garantia" ca mai sus de greutatea asta nu ma duc. Pe cand daca slabesti super repede corpul oricum nu s-a obisnuit cu noua greutate si are o mare predispozitie sa ajunga de unde a plecat. Acuma nu ma intelege ca daca ajung in 3 luni la greutatea dorita o sa imi para rau Dar in acelasi timp nu sta nimeni cu cutitul in spatele meu sa slabesc. Si nici nu am o cariera in modeling ca sa stiu ca am nu stiu ce prezentare peste 2 luni si e musai sa dau 10 kilograme jos.
Sau poti sa incerci calculatorul de ciclizare. Eu asta fac saptamana asta. Na, daca mai ai intrebari spune-mi, oricum, nici eu nu sunt experta, dar ai vazut ca imi place sa experimentez, sa fac studii de cercetare
O sa incerc un timp cu 1300:d De maine. Faza e ca.. Eu, indiferent ca sunt la dieta sau nu, cam in jur de 1200 mananc mereu.. Dar pot sa incerc cu 1300, daca va fi sa pun ceva nu ma voi ingrasa o tona in asa putin timp , iar daca imi va da rezultate, voi ramane asa. Ar fi mai bine, in caz de stagnare, as avea o margine mai mare de unde as putea sa scad

Inca ceva mai vroiam sa intreb.. Legat de combinarea alimentelor . Mie nu prea imi dauneaza sa amestec carbo (sanatosi) cu un pic de proteine sau asa. Si am vazut ca si in carte exista combinatii din astea permise. Tu respecti combinatiile alea pentru care, cel putin pe mine, m-au tot certat fetele anul trecut ca le greseam intr-una?
Eu de exemplu mai mananc uneori orez integral cu legume si piept de pui. Sau spahetti integrale, la fel cu legume si piept de pui. Si de obicei nu am nimic, si in limita posibilitatilor digestiei mele, am o digestie destul de buna. Adica nu e asa mare diferenta intre atunci cand combin corect din punct de vedere "slabute.ro" alimentele, si atunci cand mai fac combinatii.. de ale mele .
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
  #542 (permalink)  
Vechi 07 mar 2012, 01:38:51
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul
o parere personala...mereu iti citesc jurnalul, si mereu imi face placere, descoperind in acelasi timp multe lucruri f interesante, consider ca esti o persoana care stie fff multe lucruri cu privire la temele principale din acest forum, si deasemenea consider ca esti f modesta si ca nu te expui f mult...cu toate ca sti muult mai multe decat cele care au un anumit statut pe aici, plus, sa nu mai spun, de tine, ca persoana, care a trecut prin atatea lucruri in viata si ai reusit mai mult sau mai putin sa le faci fata...esti o persoana deosebita de la care avem foarte multe de invatat
Oh! Merci Chiar m-a emotionat ce mi-ai scris aici N-am stiut ca imi citesti jurnalul si ma bucur sa aud asta Mi-ai luminat seara (daca pot sa folosesc expresia asta) cu incurajarile si complimentele pe care mi le-ai facut.
Atunci, oricand simti nevoia sa imi scrii, eu te astept cu drag. Multumesc.
__________________
De vorba cu Mr. J
  #543 (permalink)  
Vechi 07 mar 2012, 01:53:49
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de EveEve Vezi mesajul
O sa incerc un timp cu 1300:d De maine. Faza e ca.. Eu, indiferent ca sunt la dieta sau nu, cam in jur de 1200 mananc mereu.. Dar pot sa incerc cu 1300, daca va fi sa pun ceva nu ma voi ingrasa o tona in asa putin timp , iar daca imi va da rezultate, voi ramane asa. Ar fi mai bine, in caz de stagnare, as avea o margine mai mare de unde as putea sa scad

Inca ceva mai vroiam sa intreb.. Legat de combinarea alimentelor . Mie nu prea imi dauneaza sa amestec carbo (sanatosi) cu un pic de proteine sau asa. Si am vazut ca si in carte exista combinatii din astea permise. Tu respecti combinatiile alea pentru care, cel putin pe mine, m-au tot certat fetele anul trecut ca le greseam intr-una?
Eu de exemplu mai mananc uneori orez integral cu legume si piept de pui. Sau spahetti integrale, la fel cu legume si piept de pui. Si de obicei nu am nimic, si in limita posibilitatilor digestiei mele, am o digestie destul de buna. Adica nu e asa mare diferenta intre atunci cand combin corect din punct de vedere "slabute.ro" alimentele, si atunci cand mai fac combinatii.. de ale mele .
Oh, da! Deci asta a fost marea mea intrebare si de fapt chestia decisiva in a spune "Pas" acestei diete atunci cand am rasfoit prima data cartea. A fost ca si cum unui copil cand ajunge in clasa a 8a ii spui ca 1 + 1 = 3 cand el din clasa intai a invatat ca e 2 Deci iti poti imagina ca am zis in sinea mea "ce porcarie de carte mai e si asta?".
In fine... si acum tot din experienta de cand m-am apucat de dieta am mancat cartofi cu carne atunci cand asta am dorit. Am avut saptamani in care mancam destul de des combinatia asta plus alte legume - brocolli sau castraveti murati sau ardei copti. A! Si am uitat sa mentionez: cartofii ii fierbeam in coaja ii taiam in doua si ii ungeam cu putin unt - deci crima conform altor diete Il si vedeam pe Montignac cum imi da cu cartofii in cap si cu untul in ochi Singura chestie e ca exact cum zice doamna Bilic avem voie "orice, dar cu masura".
Inca o chestie: sper sa nu imi paraseasca toate cititoarele jurnalul De cand am inceput dieta asta aproape in fiecare zi de dimineata si chiar si seara mananc pesmeti wasa cu crema de branza pe ei Iarasi conform cartii e perfect ok. Conform majoritatii altor diete e deja blasfemie
Eu am invatat sa ma bucur "cu masura" de orice si sa am rabdare. Formula asta pentru mine pana acum da rezultate.
__________________
De vorba cu Mr. J
  #544 (permalink)  
Vechi 07 mar 2012, 02:09:41
EveEve's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de Chriselle Vezi mesajul
Oh, da! Deci asta a fost marea mea intrebare si de fapt chestia decisiva in a spune "Pas" acestei diete atunci cand am rasfoit prima data cartea. A fost ca si cum unui copil cand ajunge in clasa a 8a ii spui ca 1 + 1 = 3 cand el din clasa intai a invatat ca e 2 Deci iti poti imagina ca am zis in sinea mea "ce porcarie de carte mai e si asta?".
In fine... si acum tot din experienta de cand m-am apucat de dieta am mancat cartofi cu carne atunci cand asta am dorit. Am avut saptamani in care mancam destul de des combinatia asta plus alte legume - brocolli sau castraveti murati sau ardei copti. A! Si am uitat sa mentionez: cartofii ii fierbeam in coaja ii taiam in doua si ii ungeam cu putin unt - deci crima conform altor diete Il si vedeam pe Montignac cum imi da cu cartofii in cap si cu untul in ochi Singura chestie e ca exact cum zice doamna Bilic avem voie "orice, dar cu masura".
Inca o chestie: sper sa nu imi paraseasca toate cititoarele jurnalul De cand am inceput dieta asta aproape in fiecare zi de dimineata si chiar si seara mananc pesmeti wasa cu crema de branza pe ei Iarasi conform cartii e perfect ok. Conform majoritatii altor diete e deja blasfemie
Eu am invatat sa ma bucur "cu masura" de orice si sa am rabdare. Formula asta pentru mine pana acum da rezultate.
Waaahahhahaahahah Ce m-ai distrat cu Monti !!!!

Eh.. Eu cred ca e tot o chestie relativa. Depinde de fiecare organism. Nici eu nu am probleme, atata timp cat fac combinatii din astea "periculoase" cu feluri de carne slaba. Cel mai des piept de pui . Carnea de porc (care o consum numai foarte super hiper mega ultra ocazional, cand ma invita cineva la masa de exemplu, si mi-e rusine sa refuz sau asa..) o pot combina in cele mai sanatoase si corecte moduri. Imi produce o indigestie de nu stiu ce-i cu mine. Si nici macar nu imi place. La fel mi se intampla si cu carnea de miel, insa asta imi place, si mai consum cate putina din cand in cand. Carnea de vita in mai putina masura imi produce indigestie, dar tot destul de rar o consum, mai mult pentru perisoare in ciorbe, sau chiftele, etc. Ei, in schimb puiul il pot manca cu orez, paste, cartofi, fructe, legume si cereale, toate la un loc ca n-am nimic, oricum. Defapt nu stiu, n-am incercat chiar super combinatia asta.. Si nici nu ma prea tenteaza . De asemenea cu fructele.. Eu stiu ca fermenteaza, dar daca dimineata mananc o portocala, de exemplu, si fara sa astept jumatate de ora(sau cat trebuia sa astept), imi consum si restul de micul dejun, nici nu ma balonez, nici nimic.

Ahh.. Si ce imi place foarte tare, e ca imi pot consuma cerealele dimineata:X:X! Cerealele integrale, cu cat mai putin adaos de zahar posibil (desi mnah, tot au un pic), si cu lapte +vreun fruct, e micul meu dejun preferat:X. Care la fel, nu prea e bine privit prin alte parti . Dar mie nu imi face rau, so!

Si eu tot zic sa probez odata pesmeti wasa, sau paine wasa.. Nu stiu cum e dar am auzit ca tine foarte bine de foame, asa-i?

Daca nu trec deja peste culmea indiscretiei am si eu o intrebare offtopic.. Cand e ziua ta?
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
  #545 (permalink)  
Vechi 07 mar 2012, 02:23:08
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de EveEve Vezi mesajul
Waaahahhahaahahah Ce m-ai distrat cu Monti !!!!

Eh.. Eu cred ca e tot o chestie relativa. Depinde de fiecare organism. Nici eu nu am probleme, atata timp cat fac combinatii din astea "periculoase" cu feluri de carne slaba. Cel mai des piept de pui . Carnea de porc (care o consum numai foarte super hiper mega ultra ocazional, cand ma invita cineva la masa de exemplu, si mi-e rusine sa refuz sau asa..) o pot combina in cele mai sanatoase si corecte moduri. Imi produce o indigestie de nu stiu ce-i cu mine. Si nici macar nu imi place. La fel mi se intampla si cu carnea de miel, insa asta imi place, si mai consum cate putina din cand in cand. Carnea de vita in mai putina masura imi produce indigestie, dar tot destul de rar o consum, mai mult pentru perisoare in ciorbe, sau chiftele, etc. Ei, in schimb puiul il pot manca cu orez, paste, cartofi, fructe, legume si cereale, toate la un loc ca n-am nimic, oricum. Defapt nu stiu, n-am incercat chiar super combinatia asta.. Si nici nu ma prea tenteaza . De asemenea cu fructele.. Eu stiu ca fermenteaza, dar daca dimineata mananc o portocala, de exemplu, si fara sa astept jumatate de ora(sau cat trebuia sa astept), imi consum si restul de micul dejun, nici nu ma balonez, nici nimic.

Ahh.. Si ce imi place foarte tare, e ca imi pot consuma cerealele dimineata:X:X! Cerealele integrale, cu cat mai putin adaos de zahar posibil (desi mnah, tot au un pic), si cu lapte +vreun fruct, e micul meu dejun preferat:X. Care la fel, nu prea e bine privit prin alte parti . Dar mie nu imi face rau, so!

Si eu tot zic sa probez odata pesmeti wasa, sau paine wasa.. Nu stiu cum e dar am auzit ca tine foarte bine de foame, asa-i?

Daca nu trec deja peste culmea indiscretiei am si eu o intrebare offtopic.. Cand e ziua ta?
Si eu pe cat posibil incerc sa ma axez pe carnea de pui si peste. Am facut un fel de obsesie pentru somon afumat.
Si eu cred ca e relativ totul si de asta trebuie sa incercam mai multe lucruri pana vedem ce ni se potriveste. Si eu am observat ca atunci cand fac combinatii nu am probleme cu digestia, in schimb cand disociez se blocheaza totul
Dar cu fructele nu sta la fel la mine. Stomacul meu nu prea le agreaza. Deci considera-te norocoasa Dar cand o sa apara ciresele nu mai conteaza ce preferinte are stomacul meu. Mama numai ca ma gandesc la ele si deja imi ploua in gura...
Eu prima data cand am mancat wasa am crezut ca mananc carton Unde-i painea aia pufoasa? Acum imi plac asa mult ca atunci cand mananc paine parca mananc burete Si da, chiar tine de foame
__________________
De vorba cu Mr. J
  #546 (permalink)  
Vechi 07 mar 2012, 02:25:46
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Ah! Am uitat sa raspund la "intrebarea offtopic" care nu e deloc indiscreta. 11 octombrie
Ziua ta stiu ca e prin august da nu mai stiu ziua
__________________
De vorba cu Mr. J
  #547 (permalink)  
Vechi 07 mar 2012, 02:55:02
EveEve's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de Chriselle Vezi mesajul
Si eu pe cat posibil incerc sa ma axez pe carnea de pui si peste. Am facut un fel de obsesie pentru somon afumat.
Si eu cred ca e relativ totul si de asta trebuie sa incercam mai multe lucruri pana vedem ce ni se potriveste. Si eu am observat ca atunci cand fac combinatii nu am probleme cu digestia, in schimb cand disociez se blocheaza totul
Dar cu fructele nu sta la fel la mine. Stomacul meu nu prea le agreaza. Deci considera-te norocoasa Dar cand o sa apara ciresele nu mai conteaza ce preferinte are stomacul meu. Mama numai ca ma gandesc la ele si deja imi ploua in gura...
Eu prima data cand am mancat wasa am crezut ca mananc carton Unde-i painea aia pufoasa? Acum imi plac asa mult ca atunci cand mananc paine parca mananc burete Si da, chiar tine de foame
Si mie imi place somonul.. atat afumat cat si la aburi sau cumva sa ii mai ia din grasime . Mie nu imi place pestele, in afara de ton si somon, si inca un peste care imi mai ia mama, care habar am cum se numeste. Dar imi place tocmai pentru ca nu are gust de peste. Iar puiul este carnea pe care am consumat-o cel mai mult dintotdeauna. Carnea de porc nu mi-a placut absolut niciodata, de cand eram mica. Am inceput sa mananc cand am mai crescut, si mai merg pe la cineva la masa si mi-e rusine sa refuz, cum am zis.

Iar da, cu fructele ma pot considera norocoasa! In afara de pere, prune si cateva din astea care baloneaza aproape pe oricine, din cate am observat, eu nu am probleme cu nimic, indiferent de combinatie, indiferent ca le mananc la inceputul sau la sfarsitul unei mese. Le mananc de obicei la inceput, ca prefer sa ma umplu mai intai de un fruct si sa nu mai am o super pofta atunci cand trec la mancarea normala.

MMmmmmmm... Cirese.. Intr-adevar, mai bine nu le pomenim.. Mie imi plac cel mai mult fructele de vara, capsunile, ciresele, pepenii de ambele feluri.. Vara as fi in stare sa ma alimentez numai din astea, fara sa simt nevoia de nimic altceva. Si de multe ori o fac, chiar daca nu e bine, dar pe la +40 si ceva de grade, nu-ti prea vine sa mananci mancare...

Deci chiar trebuie sa incerc si eu cartonul ala M-ai facut curioasa
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
  #548 (permalink)  
Vechi 07 mar 2012, 02:59:58
EveEve's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de Chriselle Vezi mesajul
Ah! Am uitat sa raspund la "intrebarea offtopic" care nu e deloc indiscreta. 11 octombrie
Ziua ta stiu ca e prin august da nu mai stiu ziua
Pe 14 august e a mea.

Deci 11 octombrie. Te intreb pentru ca eu am o predilectie pentru zilele de nastere.. SI de obicei, cand ma inteleg bine cu cineva, simt neaparat nevoia sa-i stiu ziua de nastere, e ca un ecou ce-mi rasuna asa in intreagaa fiinta, si nu-mi da pace pana cand nu stiu in ce zi s-a nascut persoana respectiva. Insa acum, ca ti-am aflat ziua de nastere, cred ca ma pot linisti din punctul asta de vedere .

Te pup, si noapte buna iti doresc!
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
  #549 (permalink)  
Vechi 07 mar 2012, 13:53:26
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de EveEve Vezi mesajul
Si mie imi place somonul.. atat afumat cat si la aburi sau cumva sa ii mai ia din grasime . Mie nu imi place pestele, in afara de ton si somon, si inca un peste care imi mai ia mama, care habar am cum se numeste. Dar imi place tocmai pentru ca nu are gust de peste. Iar puiul este carnea pe care am consumat-o cel mai mult dintotdeauna. Carnea de porc nu mi-a placut absolut niciodata, de cand eram mica. Am inceput sa mananc cand am mai crescut, si mai merg pe la cineva la masa si mi-e rusine sa refuz, cum am zis.

Iar da, cu fructele ma pot considera norocoasa! In afara de pere, prune si cateva din astea care baloneaza aproape pe oricine, din cate am observat, eu nu am probleme cu nimic, indiferent de combinatie, indiferent ca le mananc la inceputul sau la sfarsitul unei mese. Le mananc de obicei la inceput, ca prefer sa ma umplu mai intai de un fruct si sa nu mai am o super pofta atunci cand trec la mancarea normala.

MMmmmmmm... Cirese.. Intr-adevar, mai bine nu le pomenim.. Mie imi plac cel mai mult fructele de vara, capsunile, ciresele, pepenii de ambele feluri.. Vara as fi in stare sa ma alimentez numai din astea, fara sa simt nevoia de nimic altceva. Si de multe ori o fac, chiar daca nu e bine, dar pe la +40 si ceva de grade, nu-ti prea vine sa mananci mancare...

Deci chiar trebuie sa incerc si eu cartonul ala M-ai facut curioasa
Si eu am cam aceleasi sentimente fata de peste. De fapt eu cand zic peste ma gandesc la somon si ton. A... si pastrav mai mananc. Dar cam la asta se reduce totul. A! Mai imi plac si fructele de mare. Da astea nu stiu la ce categorie se inscriu. Si aici nu prea am vazut, nu stiu de ce. Ori nu am stiut eu unde sa caut... Oricum, in Norvegia sunt multe lucruri pe care nu prea le-am intalnit. In Romania e de nu stiu cate ori mai multa diversitate. Din punctul asta de vedere prefer Romania.
Si la fructe vad ca avem aceleasi gusturi Doar ca mie pepenele galben nu prea imi place. Desi cand am mancat o data la un restaurant italienesc prosciuto melone (parca asa ii zice) mi-a placut enorm. Ar trebui sa incerc sa "fac" si eu chestia asta Uite, chiar mi-a venit idee de ce sa mananc "nou".
Pe temperaturi asa ridicate intr-adevar nu iti vine decat sa bei lichide. Si mai ales ca e si o clima umeda. In fine, mie mi-a placut cand am fost in vacanta.
Ah! Apropo de Spania. Vroiam sa te intreb daca stii cum se face alioli (bine, asta nu e de dieta - dar asa pentru zile in care "imi fac de cap") si eventual si cate calorii are
Poate mai imi zici ce mancaruri specifice iti plac tie. Eu am incercat si paella dar nu mi-a placut ca mie nu imi place orezul Desi uite ca in sushi sau sarmale il "suport"
__________________
De vorba cu Mr. J
  #550 (permalink)  
Vechi 07 mar 2012, 13:56:32
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de EveEve Vezi mesajul
Pe 14 august e a mea.

Deci 11 octombrie. Te intreb pentru ca eu am o predilectie pentru zilele de nastere.. SI de obicei, cand ma inteleg bine cu cineva, simt neaparat nevoia sa-i stiu ziua de nastere, e ca un ecou ce-mi rasuna asa in intreagaa fiinta, si nu-mi da pace pana cand nu stiu in ce zi s-a nascut persoana respectiva. Insa acum, ca ti-am aflat ziua de nastere, cred ca ma pot linisti din punctul asta de vedere .

Te pup, si noapte buna iti doresc!
Si eu tot asa sunt cu zilele de nastere. Mi se pare super interesant si ca sa vad daca banuiesc bine in ce zodie e persoana respectiva Si pot sa zic ca in cele mai multe cazuri banuiesc bine Oricum, asta cu horoscopul nu cred decat in caracterizarea generala nu in ce se va intampla maine
__________________
De vorba cu Mr. J
 

Informatii despre slabit
dieta south beach, greutate, inventiva, jurnal, kilograme, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal Gabriela-Hai la vorba gabriela09 Arhiva jurnale slabit 18 13 iul 2010 14:22:03
In livada de rodii...de vorba cu Madeleine madeleine Arhiva jurnale slabit 39 14 mai 2010 20:52:22
De vorba cu Anqutz - “Sportul este activitatea preferata…” Slabuta De vorba cu slabutele... 1 22 dec 2009 23:28:49
De vorba cu Dorutza - “M-am inarmat cu multa vointa si ambitie…" Slabuta De vorba cu slabutele... 1 22 dec 2009 23:27:47
De vorba cu Mishutza - “… de data asta, vreau sa fie pe viata slabitul” Slabuta De vorba cu slabutele... 4 24 aug 2009 16:23:10

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole