View Single Post
  #559 (permalink)  
Vechi 01 feb 2011, 16:33:26
patratel's Avatar
patratel patratel este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 23 ian 2011
Locaţie: tg-mures, Romania
Vârsta: 38
Dieta: South beach
Date: 160cm, 53.8kg
Mesaje: 1.822
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Alimente permise South Beach faza I

Citat:
Anterior postat de miha89_lucy Vezi mesajul
Buna ziua, dragelor slabute! Va salut cu maxim respect pentru ceea ce faceti, ce ati facut, si, mai ales pentru ceea ce continuati sa faceti! Va urmaresc de foarte mult timp, insa, nu am avut niciodata curaj sa scriu despre mine, despre problemele mele alimentare pana acum, cand cred ca am ajuns intr-un punct in care nu mai pot rezista. Lucrurile stau cam in felul urmator... Nu am fost niciodata vreo slabuta sau vreo una dintre fetele care sa nu aiba probleme cu greutatea. Din pacate, nu am avut nici acea ambitie de a ma tine de miile de diete incepute, care sa fie si sanatoase. Cam de pe la 17 ani incoace (acum am 21) am avut cam o medie de 63, 64 de kg. Maximul a fost de 67 cand aveam 18 ani, iar minimul a fost de...53, in urma cu ... 3 luni... Socant! Si pentru mine si pentru voi, probabil. Am incercat toate dietele posibile si imposibile, infometarea, pastile minune de slabit, laxative, diuretice, ceai antiadipos, creme 'minune'... in fine...ORICE! Pe 1 octombrie cand am inceput facultatea aveam 53 de kg. Apoi, fiind in anul 3, au inceput grijile cu privire la facultate. proiecte peste proiecte, licenta, lucrari, de toate pentru toti, griji multe in mod particular. Si am inceput sa mananc pe fuga ba biscuiti, ba covrigei, ba alune..ce apucam si eu. Am facut marea prostie de a crede ca daca mananc asa cate putin(putin mai mult) 'n-o sa se puna'.. Da` de unde? Aproape ca le-a prins radarul pe kilele puse direct pe burtica, solduri...si restul.. Anul trecut, in 2010, m-am apucat pe 5 ianuarie de o dieta urmarindu-va in permanenta. Aveam 64 de kg atunci.Imi ziceam ca 'daca atatea fete pot, eu de ce sa nu pot?' A fost un an in care am inceput sute de diete, insa rezultatul este evident. Esec. Am ajuns in punctul in care simt ca nimic nu mai functioneaza. Simt k orice dieta as incepe nu o sa mai functioneze. Efectul yo-yo e ca la el acasa, in corpul meu. Efectiv simt ca as manca non stop. Aiurea, efectiv aiurea. Nu de foame, ci de prostie, probabil. De vreo saptamana incoace ma gandesc sa scriu aici, la voi, sa cer ajutorul, sprijinul de care am nevoie pentru a ma tine si pentru a incepe o viata intr-adevar sanatoasa. Am convingerea ca daca as avea pe cineva alaturi ar fi altfel, m-ar ajuta psihic foarte mult. Si iubitul meu ma incurajeaza, cum poate el, familia la fel, dar stiti cum e..:" Lasa Mihaela , lasa dietele ca vei avea timp toata viata sa le tii! Acum e momentul sa te concentrezi pe facultate" .De parca dieta sau sanatatea in primul rand nu m-ar lasa sa termin facultatea...In fine. Uitandu-ma pe forum, ma gandeam sa incep South beach, insa as vrea, daca se poate si daca doriti sa ma ajutati, sa-mi spuneti parerile voastre de pe acest regim, si daca functioneaza si pentru o persoana atat de 'incercata' de sute de diete. Va multumesc, si imi cer scuze pentru 'romanul' scris. Am avut un amalgam de sentimente in mine, si nici nu stiu daca am fost capabila sa scriu ce trebuia. Promit ca pe viitor voi fi mai concisa! O zi buna va doresc. Va pup!

buna Mihaela.... nu trebuie sa te scuzi de romanul scris... ti-ai expriamt sentimentele... e mai bine asa

parerea mea despre SB, este una foarte foarte buna, cel putin deocamdata..... este prima doeta care o tin in viata mea, pentru ca nu am avut de-a face cu kg in plus pana acum.... si de aceea nu am aes una stricta, pe ore si cu mancaruri impuse, ca nu as putea sa o tin.... a
ITI UREZ MULT SUCCES SI LA CAT MAI MULTE KG DATE JOS