View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 03 oct 2010, 22:05:28
dorutza's Avatar
dorutza dorutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Vinete cu mozzarella si sos de rosii la cuptor

Citat:
Anterior postat de andra_aly Vezi mesajul
Ingrediente:
  • vinete
  • mozzarella
  • sos de rosii *
  • ulei de masline
  • sare
  • usturoi(pentru sos)
  • parmezan
  • condimente pentru sos
Se "calesc" vinetele taiate rondele (am folosit vinete din acelea mai lunguiete si subtiri) intr-o tigaie cu putin ulei de masline si sare.
Intre timp se pregateste sosul de rosii*: intr-o tigaie se calesc 2-3 "catei" de usturoi in ulei de masline. apoi se adauga sos de rosii cumparat ori din acela la borcan ori in cutie. se condimenteaza dupa plac, apoi se lasa la fiert pana ce se ingroasa putin.(in asa fel sa nu ramana gros)

Cand vinetele s-au "rumenit putin" se pot aseza intr-o tava(eu am folosit vas de portelan) pe care o putem unge cu ulei de masline sau o bucatica de unt. Se pune un strat de vinete, unul de mozzarella si sos de rosii printre randuri. deasupra, se presara putin parmezan. se poate presara si printre straturi parmezanul
Se da la cuptor cam 30-40 de minute
Nu am apucat sa calculez caloriile pentru ca m-am cam grabit ca ne era foame
Promit ca data viitoare pun si kcal / 100 gr
Am facut pozici: una inainte de a baga tava la cuptor alta dupa ce am scos
Ataşament 5451Ataşament 5452


vai andra, am mancat chestia asta in Italia, super super buna
chiar ma pregateam sa o fac maine
dupa ce imi fac cumparaturile, ca ne-am intors marti din Italia dar inca n-am apucat sa umplu frigiderul
apropo m-am ingrasat 2 kg in 11 zile.. super nu? da am bagat la dulciuri de m-am spart....
deci o iau de la capat...
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat