View Single Post
  #60947 (permalink)  
Vechi 05 iul 2016, 11:05:28
lidiuta's Avatar
lidiuta lidiuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2010
Locaţie: Buzau, Romania
Dieta: alimentatie sanatoasa si miscare
Date: 167cm, 82.4kg
Mesaje: 11.668
Aprecieri acordate: 14.373
Am fost apreciat(a) de 13.775 ori in 7.872 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rozica - Oare voi putea sa slabesc pana la 70 kg?

Salutare!
Imi pare rau ca iar ati intrat, unele din voi, in dilema dietelor..sincer, n-am ce sfat sa dau, in primul rand ar trebui sa aplic in cazul meu si apoi sa sugerez cuiva ce si cum. Raman insa la ideea ca o alimentatie diversificata zilnic si sanatoasa (contribuie 60% la slabire) asociata cu orice forma de miscare poate da rezultate pe termen lung si mai ales sanatate. Sunt tare tentante dietele, indiferent de numele lor, din pacate pe termen lung chiar predispun la boala.
Cine are bani poate cere sfatul unui nutritionist BUN, care sa ia in calcul analize, istoricul medical al fiecaruia, mediul in care traieste, personalitatea etc. Ar fi util si mersul la psiholog, nu e rusine sa cerem ajutor unei persoane specializate care sa ne arate cum sa combatem mancatul pe fond emotional, de plictiseala si nu de foame. Sau ar fi util sa citim noi mult pe temele astea si sa aplicam treptat. Si mai ales sa gandim OPTIMIST! De aici pleaca totul. Sa nu ne suparam pe cantar, sa nu dam de pamant cu dieta de la care avem asteptari nerealiste.
Pana la urma, bine zici, Rozi, nici daca iti tai stomacul nu vei slabi automat, orice cale ai alege, e nevoie de vointa ca sa te abtii de la ingrasacioase.
__________________
"Când sunt slab, atunci sunt tare".

14.01.22 84.7; 18.01 83.7 4.02 84.2
lidiuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Urmatorii 6 membri au apreciat mesajul lui lidiuta:
Aness (05 iul 2016), deadcountess (05 iul 2016), frumoasa (05 iul 2016), ladyamneth (05 iul 2016), niculina04 (05 iul 2016), rozica1965 (05 iul 2016)