View Single Post
  #610 (permalink)  
Vechi 15 iun 2010, 19:15:10
damo's Avatar
damo damo este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: undeva, Belgia
Vârsta: 55
Dieta: still de viata sanatos
Date: 163cm, 76kg
Mesaje: 2.558
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: "Slabute" la 40 de ani

Citat:
Anterior postat de Alynuta Vezi mesajul
Am luptat si eu mult cu rontaitul de seara .Acum ma mir de mine ca nu ma mai arunc pe covrigeii din camara ,nu ma mai tenteaza.Imi placea seara la tv. sa rontai ceva .acum bag cirese ,piersici.
Citat:
Anterior postat de crissa08 Vezi mesajul
Buna dimineata!
Damo ai perfecta dreptate. Reducerea sau eliminarea mesei de seara duce la rezultate, creierul trebuie educat, fiecare slabeste in ritmul, organismul mai ia si pauze de adaptare, etc.
Toate ne straduim si f. importanta e perseverenta. Ca multe altele, gatesc si pt familie, ma ispitesc dulciurile care de fapt sunt abaterile mele!
Loly in saptamana in care vreau ,,rezultat'', reduc portia la masa de seara si apoi fac miscare= o plimbare cam de 45 min, dus-intors pana la Coloana infinitulului. Seara nu ma apuca foamea rau de tot, daca la masa de la 16-16.30 mananc proteine=piept de pui la gratar sau frigarui din piept de pui sau peste sau chiftelute la cuptor cu orice salata. Pe la 19 mananc niste legume fierte( alternez conopida, spanac, fasole verde,ciuperci), ori cu putina branzica dietetica ori le pun un sos din iaurt degresat ori cu 1 gulie rasa (dar numai adaug ulei de masline!). Mai beau cate un ceai. Practic tot hipocaloric mananc.
La 2-3 saptamani fac o binemeritata ,,pauza'' de stagnare=mentinere, cand suplimentez putin si ma rasfat cu cate o mica abatere dulce.
E normal ca la inceput sa slabim mai repede si apoi sa ,,mearga" mai lent.
Oricum mergem inainte!
Pupici
Sint de acord cu voi, si am vazut si la mine, cred ca secretul sta in masa de seara...si cu conditia sa nu se exagereze in timpul zilei. Iar daca ne mai scapa si cite-o ora de aerobic din cind in cind, atunci chiar ca-l dam gata pe Mr. C