Subiect: Jurnal B. Keto
View Single Post
  #66 (permalink)  
Vechi 13 apr 2016, 16:44:47
lumy5's Avatar
lumy5 lumy5 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 09 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 33
Dieta: personalizata,South Beach
Date: 175cm, 75kg
Mesaje: 503
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 28 ori in 19 mesaje
Implicit Re: Jurnal B. Keto

Bunnnaa
Habar aveam ca ma citeste cineva oricum scriam mai multe pt mine, prostioarele ce imi treceau prin cap si sa ma motivez. Ma bate gandul sa imi deschid iar jurnalul, sau sa fac altul nou...dar nu sunt sigura ca voi intra sa scriu...sau nu stiu ma mai gandesc.

Incerc sa cantaresc totul. La inceputurile mele pe aici am tinut de 2 ori South B. care este si ea low carb,dar se bazeaza pe proteine. si calculam fix cum ai spus tu. Imi scosesem in agenda cele mai uzuale chestii, si foloseam impartirea portiile cumparate sa stiu cam cat mananc. Tarziu mi-am dat insa seama ca nu mereu aproximam corect (de ex. la carne mereu puneam mai multa decat era de fapt).

In keto mi se pare putin periculos, pt ca daca nu ai cabo in limita aia (care oricum mi se pare f stricta si greu de mentinut), cu multe grasimi, ai toate sansele sa pui kg multe si repede. Posibil sa gresesc (sper), dar just to be sure, imi cantaresc



Citat:
Anterior postat de Axenya Vezi mesajul
Buna Luminita, iti urmaream jurnalul candva, am observat ca nu ai mai scris nimic in el..
Iti cantaresti tot ce mananci? Eu nu imi cantaresc, insa aproximez sau caut pe google gen "cat cantareste o felie de paine" etc..sau spre ex.
♪ daca cumpar telemea cu verdeata si are 150 de gr tot pachetul si eu mananc doar jumatate inseamna ca -jumatate are 75gr- un sfert din pachet 38 gr....
♪La fructe si legume/ daca cumpar 1kg de rosii si intr-un kilogram intra 8 rosii mici- inseamna ca fiecare rosie are aprox 125 gr....
Acum ceva timp imi cantaream tot ce mancam, insa mi-am dat seama ca tot aprox. ptr ca nu am un cantar digital de bucatarie sa imi arate exact
De cand ma tot chinui sa slabesc am inceput sa stiu si cu aprox cam cate calorii are fiecare aliment pentru 100 de gr, asta pentru ca tin dieta hipocalorica. Bertie tine dieta ketogenica..nu prea stiu exact cum functioneaza....ceva gen 60% din calorii sunt grasimi, 30% proteine si 5% glucide, cred
Bertie, tii dieta accea despre care vb si Laslau?
__________________
Where there's a will, there's a way


Jurnalul meu
-> http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...eusi-8905.html
lumy5, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2090 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1573 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1316 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui lumy5:
Axenya (13 apr 2016), Bertie (14 apr 2016)