Subiect: 9 months to go!
View Single Post
  #687 (permalink)  
Vechi 14 mar 2012, 08:45:09
ras_cristalin's Avatar
ras_cristalin ras_cristalin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de rainbow83 Vezi mesajul
noi suntem unul din cazuri si am crescut mari, frumosi si sanatosi cu formula. ne-am chinuit un pic pana am gasit-o pe cea potrivita, dar totul a fost ok. abia acum am inceput sa-i dau lapte de vaca din comert si maine implineste un an si 5 luni

'neata, fetele! nici nu v-am salutat

stefania, eu cred ca bebe nu se grabeste, daca acum ai 37 de saptamani si nasti in maximum 12 zile, pai o sa ai aproape 39 de saptamani si e ok. cat despre miopie, la fel stiam si eu, cu dioptrii mai mari de -2 se face cezariana. si eu port ochelari, dar am astigmatism, adica cilindru. in aprilie merg si eu la control sa vad cum mai stau si sa vad daca cumva s-au inventat lentile de contact si pt astigmatism. sotul meu are miopie severa, acum are -8.5 la ambii ochi, dar a avut si -13 in copilarie. el poarta lentile day&night de ani de zile si se simte excelent. eu oricum voi naste prin cezariana pt ca mai am una.

lisha, vb cu pediatrul despre laptele praf humana sau aptamil. cica astea ar fi mai apropiate de laptele matern, asa am citit eu atunci cand ma chinuiam cu Lucas, el pana la urma a acceptat milumil si i-a mers ft bine. stiu ca laptele de la san e cel mai bun, dar nu trebuie sa facem o tragedie daca el lipseste. eu stiu cum e sa vrei sa alaptezi si sa nu poti, dar stresul asta mai rau va face la amandoi. mie imi sarisera toti in cap ca nu il tin suficient la san, ca nu vreau sa-l alaptez, ca e mic si nu are putere, ca o sa fac mastita si cand au vazut ca nici dupa masaje profesioniste nu a curs decat 10 ml de lapte m-au lasat toti in pace si nici mastita n-am facut, nici lapte nu a curs deloc. deci Lucas este un copil alimentat exclusiv artificial si este sanatos tun, desi a fost prematur. nu a fost bolnav niciodata si sper sa nu fie nici de acum incolo

fetelor, ce sentiment frumos ma incearca atunci cand va citesc cum pregatiti camera micutilor si hainute si tot. eu nu am apucat, am nascut pe nepregatite, chiar in ziua cand s-a nascut Lucas aveam programat sa merg sa cumpar patut, dar nu am mai ajuns pt ca la 00.30 pe 14 oct 2010 s-a nascut puiutul meu. cand am ajuns cu el de la maternitate deja avea coltisorul lui pregatit, camera lui inca nu era gata atunci. ne trebuia parchet si dressingul lui nu era inca facut. pur si simplu nu am mai avut bani pt toate. stiti si voi cat costa o sarcina si o nastere la privat in romania. plus tratamentul pe care il fac este ft scump. acum, aici totul este gratuit, mai putin triplu test pe care il fac luni si costa 50€. dar asta e nimic pe langa 250 lei fiecare ecografie, cateodata si 2 pe luna, 500 de lei numai injectiile pe luna plus vitaminele care le luam atunci nu se gaseau in romania si multe altele. astea in 2010

iar m-am intins
Sa fiti sanatosi in continuare, uite ca sunt multe cazuri fericite, Lisha!

Eu mi-as dori foarte mult sa alaptez cat mai mult posibil, sper sa se poata, dar daca n-o sa se poata, nu-i bai. Fac eu bani si de lapte praf, ca doar nu muncesc pe nasturi.

Asta e si grija mea cea mare, ca n-o sa am totul gata cand vine bebelusul... dar ne apucam noi din timp sa facem curatenie si cumparaturi, poate nu s-o grabi si domnisoara mea.
Citat:
Anterior postat de StefaniaXtr Vezi mesajul

Rainbow,

Eu zic ca se grabeste bebe deoarece el conform calculelor de la inceputul sarcinii ar fi trebuit sa se nasca pe 15 aprilie, dar intre timp s-a dezvoltat ceva mai repede si a ajus sa fie in avans cu 2 saptamani fata de cum era calculat dupa calendar si dupa masuratorile efectuate la primele ecografii.
Acum ar fi trebuit sa aiba dimensiunile unui copil de 35 de saptamani, dar domnul meu s-a gandit ca e prea mult pentru el inca 14 zile si a "furat"startul ajungad acum la 37 de saptamani.
De aceea ziceam ca e putin grabit.

Am fost azi la un contrl de rutina la un cabinet oftalmologic si mi-au spus ca nu mi s-ar fi marit dioptriile, dar ca sunt totusi la limita.
Saptaman viitoare mai merg la un alt control sa cer si o alta parere, deoarece cel de azi nu m-a incantat pe deplin.
Si eu am ochelari pe cilindru, deci cam aceeasi poveste este si la mine (astigmatism).
Maine merg la analize inainte de nastere.

Va povestesc maine ce am mai aflat!

O seara buna tuturor!

Stef
Ma gandeam si eu sa merg la un oftalmolog sa vad cum stau cu ochii, ca ma cam doare capul in ultimul timp... desi eu stiam ca in sarcina se amelioreaza ochii, nu se strica. Sper sa nu fie nimic.
Bine ca a crescut puiul mare, imi place mult cum se implica familia ta in pregatirea terenului pentru el!
__________________
Răspuns cu citat