Subiect: Jurnal B. Keto
View Single Post
  #69 (permalink)  
Vechi 14 apr 2016, 11:41:50
Bertie's Avatar
Bertie Bertie este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 14 mar 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Keto
Date: 166cm, 70kg
Mesaje: 124
Aprecieri acordate: 19
Am fost apreciat(a) de 31 ori in 20 mesaje
Smile Re: Jurnal B. Keto

Citat:
Anterior postat de lumy5 Vezi mesajul

In casa, doar eu sunt cu cantarul dupa mine, doar eu nu mananc aia sau aia, si am chestii "dubioase" prin frigider de care n-au voie sa se atinga
Mi-ar fi mai usor daca am fi macar 2... asta e.
Pe mine in primele zile ma apuca o foame necontrolata (si nefondata), apoi sper sa fie ok, cum ai spus si tu-senzatia de foame scade in timp.
Cu dulciurile nu stiu cum o sa fac. e un paradox.ceaiul si cafeaua mereu le beau neindulcite, dar o ciocolata mereu e binevenita
M-am aprovizionat cu kandia 85%,dar e ingrozitor de amara.cu prima ocazie o sa iau heidi, e incomparabil mai buna la gust.
De asemenea, trebuie sa am grija ca am tendinta sa mananc prea mult. Mai ales ca am un program haotic.
Sapt. viitoare vreau sa imi mai cumpar diverse (mixuri, faina de diverse,nuci si alune) sa pot sa pregatesc chestii mai variate, inclusiv dulciuri
Te inteleg perfect! In afara de mine, acasa, mai sunt inca 4 persoane care mananca fiecare in parte diferit, dar asta este, ne suportam unii pe altii.

Eu cu dulciurile nu am problema, in general imi plac chestiile sarate.
Da, Kandia are un gust teribil. Heidi e buna si incearca, daca vrei, produse Delhaize de la Mega Image. Au mai multe sortimente de ciocolata neagra si crede-ma sunt cele mai bune din tot ce am incercat pana acum.
Mai imi place din categoria dulciuri: mascarpone cu frisca (dar nu neaparat) si indulcitor si smantana/iaurt cu mix de seminte si o lingura de magiun.

Ca sa nu mai mananci mult incearca sa gusti mereu cate ceva: cateva seminte, cateva alune, pe principiul portii mici si dese. La mine a functionat, in comparatie cu felul in care mancam in trecut (2 mese enorme pentru ca asteptam sa ma innebuneasca foamea).

Este ok sa iti faci provizii, mai ales pentru gustari! Eu nu sunt insa de acord cu gatitul excesiv, mai ales daca te stii un om pofticios, si sa iti dau un exemplu: cauti o reteta de ,,nu stiu ce bunataturi" 100% keto, din care nu poti face doar 50g, asa ca o faci in cantitate mai mare, iti mananci portia, stii ca inca nu ai terminat-o si mai gusti de 10 ori din ea pana intr-adevar o termini cu toate cele x-mii de calorii.
Eu asa functionez, tocmai de aceea, daca observi, nu mananc cine stie ce nebunii (plus ca sunt impotriva mancarurilor super gatite, coapte, preparate complexe etc. etc.)