View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 28 aug 2009, 00:19:13
Extasssy's Avatar
Extasssy Extasssy este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Este posibil sa ai asa mari variatii de greutate?

Citat:
Anterior postat de Laura Vezi mesajul
multumesc de raspunsuri....
cred ca ai dreptate..da ma cantaresc dimineata....insa nu reusesc in fiecare zi sa controlez ceea ce mananc.....azi de ex....am inceput cu cereale cu lapte la mic dejun....gustarea a fost 0,5 l ceai verde cu lamaie si 1 l apa...pe la 2-3 am mancat 2 farfurii de ciorba de cartofi cu 2 feliide paine (atunci am zis ca nu mai mananc numai fructe in restu zilei si ceai)....ei bine pe la 4-5 am mancat vreo 5 prune si 0.5l ceai verde...insa in seara sta pe la 9:30 10:00...m-a chemat sotu sa ii fac salata de rosii cu castraveti (eu i-am spus sa nu ma cheme in bucatarie ca nu ma pot abtine) pentru ca e taiat la mana si nu poate....ei bine m-am dus...si..........................am mancat din nou un pic un pic de ciorba cu 2 miez de paine......inca o cana de cereale cu lapte.....si...mi-e si rusine sa va spun5 bucatele de slanina........slanina cu paine si salata......nu am vrut da mi s-a acut o pofta cand mi-am vazut sotu mancand.......dar nu va pot spune cat de buna a fost.........asa ca toate intentiile mele s-au dus .........cam asa patesc de fiecare data,.adica in fiecare zi imi propun un meniu insa in 90 %din zile nu-l respect.........acum ma uit la taebo....sa invat cateva miscari ca sa mai recuperez ce se mai poate....
Sportul cu siguranta te va ajuta...
Totusi iti mai dau catvea sfaturi...
  • Painea incearca sa o papi dimineata, si in nici un caz seara...
  • Slanina... oricat de buna ar fii (deja salivez) nu este recomandata, si in nici un caz seara...
  • Nu-ti mai planifica ce vei manca... eu am incercat asta si niciodata nu ma tineam de cuvant... Mananca ce ai chef (dintre alimentele permise) in asa fel incat sa te incadrezi in numarul de calorii dorite...
  • Fa-ti poftele din cand in cand (1 data pe saptamana) dar nu seara.
  • Incearca sa iei gustari nu compuse din ceaiuri ci din alimente (asa ar trebui seara sa nu ti se mai faca foame)
Stiu ca nu este absolut deloc usor sa renunti la unele chestii, sau sa stai langa cineva care mananca de toate... Dar nu este imposibil... ci realizabil... cu putina vointa...

Legat de chestia cu nunta... In primul rand poti sa mananci acasa inainte de nunta... Iar in timpul nuntii sa bei cat mai multa apa sau sucuri naturale (daca sunt)...
Gandeste-te ca la nunta sunt multe feluri de mancare si ca numai daca gusti de 2 ori din fiecare te vei satura cu siguranta... Si chiar asa sa faci... Manancti 15-20% din fiecare si in felul asta mananci din toate, tinand in continuare regim...
Alta recomandare... A doua zi dupa nunta, cand te vei trezi odihnita fa miscare... gimnastica, aerobic, taebo... orice... In timpul nuntii sa nu uiti sa dansezi cat mai mult... Asa arzi o gramada de calorii, si nu mai stai toata noaptea cu gandul ca ceea ce ai mancat se va pune...
__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 28 aug 2009 at 19:35:29.
Răspuns cu citat