View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 17 feb 2012, 17:36:44
madalina38's Avatar
madalina38 madalina38 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 15 sep 2011
Locaţie: Piatra-Neamt, Romania
Vârsta: 31
Date: 170cm, 88kg
Mesaje: 8
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit Madalina

Citat:
Anterior postat de floricica0vesela Vezi mesajul
buna Madalina si bine ai revenit

cum te-ai acomodat la facultate?
mi-aduc aminte cand am inceput eu facultatea.........doamne ce viata...........nici un stres nu aveam atunci.
mereu aveam ceva de facut, niciodata nu aveam timp de plictiseala
mi-e dor de vremurile alea

in fine, sa revin la ce vroiam sa-ti scriu
primul pas l-ai facut, esti aici
sustinere vei avea mereu, atata timp cat vei ramane cu noi. slabutele nu or sa te lase de izbeliste, stii asta, nu?

nu stiu ce dieta vrei sa adopti, dar e bine sa o iei pas cu pas.
in primul rand obisnuieste-te sa mananci ordonat, 3 mese si 2 gustari, la ore cat de cat fixe
abonamentul la aerobic o sa-ti prinda foarte bine, daca chiar ai sa mergi acolo

incearca pentru inceput sa eviti bombele calorice: prajituri, ciocolata, pizza, fast food,

axeaza-te pe proteine si legume, si totul va fi bine.
nu neaparat ai nevoie de o dieta fixa, cat de o alimentatie sanatoasa.
mai ales ca esti la facultate si banuiesc ca ai program aglomerat

scrie aici meniurile tale, si slabutele iti vor da sfaturi.
iar daca vrei apoi, iti poti alege o dieta fixa, dar sanatoasa (nu gen disociata, daneza, bla bla)
Multumesc pentru sfaturi. Am sa tin cont de ele cu siguranta. Pai nu prea vreau sa tin deocamdata dieta fixa, deoarece mancarea o cam primesc de acasa, deci clar o sa mai si mananc mancare gatita, din pacate. ideea e ca pentru inceput vreau sa termin cu dulciurile si cu sucurile(gen Pepsi pe care il ador) si cu painea alba, desi nici in aia de secara nu prea am incredere. Nu stiu, deocamdata sunt in perioada in care imi doresc sa merg la sala 5 zile pe saptamana, deci sper sa reusesc sa slabesc incetul cu incetul doar cu aceste restrictii, si bineinteles cu mai putina mancare gatita. Voi ce spuneti, din experienta voastra, avand in vedere ca am un program aglomerat si stau mai mult pe la facultate, evident timp de dieta neavand?
madalina38, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1954 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1437 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]