Subiect: - 26 de kg
View Single Post
  #71 (permalink)  
Vechi 01 feb 2011, 13:46:52
cris1978's Avatar
cris1978 cris1978 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 22 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Dieta: Dieta de la nutritionist
Date: 164cm, 75kg
Mesaje: 5
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Post Jurnal cris1978 - inceputul e mai greu

Buna tuturor,
Jurnalul meu ar trebui sa inceapa din momentul in care am inceput sa ma ingras... De la 29 de ani (cand aveam 65kg ) pana la 30 si jumatate am pus 13 kg (78kg)
In ianuarie 2009 am ramas insarcinata si pana in septembrie am mai adaugat 30kg astfel ca ajunsesem la 108kg.
Odata cu nasterea baietelului in luna septembrie am dat jos 4kg.In ianuarie 2010 ajunsesem la greutatea de 101 kg.
In luna decembrie 2009 am fost la nutritionist pentru ca era evident ca trebuie sa iau masuri ca sa slabesc.Mi-a dat regim si mi-a recomandat sa fac sport.
In luna ianuarie 2010 m-am apucat de regim si am fost si la un salon de cosmetica unde am facut impachetari si sauna. am reusit sa slabesc pana la 85,5 kg cu regim si impachetari timp de 3 luni.
M-am oprit din a mai merge la impachetari dar si din regim in luna aprilie.Din Mai pana in August am slabit pana la 80kg fara a mai tine regim insa cele 5,5kg slabite le-am pus la loc din noiembrie 2010 pana in ianuarie 2011.
Un nou an a inceput si ca si anul trecut mi-am propus sa incep sa slabesc. De data aceasta am urmat sfatul medicului nutritionist si am inceput sa merg la fitness.
de pe 6 ianuarie 2011 am inceput regimul de la 85,5 kg si fitness de luni pana vineri cate 2 ore pe zi.
In momentul de fata am 81,7 kg si sper ca pana in iunie sa reusesc sa ajung la greutatea de 60 kg.

Regimul pe care il tin este urmatorul:
I. Alimente ce trebuie cantarite
Ø Pâine : intermediara, graham, fulgi de cereale integrale: 4-5 felii -80-100g
Ø Orez, gris, paste făinoase,fasole boabe, mazăre verde, porumb si cartofi (cantarite fierte)- 150g garnitura
Ø Lapte, iaurt, lapte bătut , sana, chefir, (parţial degresate) <2% - 500 ml
Ø Fructe:
A. banane, struguri, cireşe dulci, rodii, pere – 200g rar
B. mandarine, caise piersici, kiwi, ananas, zmeura, portocale, mure, afine, gutui, vişine, nectarine, prune, mere – 3-400 g sau
C. pepene verde/galben, căpşuni, fragi, avocato, grapefruit, lămâie, pomelo – 800g

II. Alimente permise
1. Produse lactate : brânza telemea si caşcaval(rar), brânza de vaci, urda dulce, caş dulce
2. peste slab: crap salau, ştiuca, biban, stavrid, cod – fara prăjeli
3. carne slaba : pui, curcan fara piele, vaca, viţel
4. oua : 2-3 pe saptamana
5. legume: liber- cu excepţia celor menţionate la categoria alimentelor ce trebuie cantarite
6. grasimi: unt si smântâna (rar), ulei de măsline
7. bauturi: ceai, cafea, apa minerala/ plata
8. condimente: aromate, (pătrunjel, mărar, leuştean, cimbru)
9. bauturi alcoolice : vin sec – 150 ml
10. bauturi nealcoolice : sucuri naturale obtinute prin stoarcerea fructelor
11. bauturi nealcoolice dietetice precum si alte produse dietetice – la recomandarea medicului

III. Alimente interzise:
zahar, produse zaharoase, produse de patiserie si cofetarie, lichioruri, must, bauturi racoritoare cu zahar.

Echivalenta gramaj

250 ml lapte=50g fructe gr.A = 100g fructe gr.B= 150g fructe gr.C=20g fructe gr.D =20g paine= 50g orez, griş paste fainoase, fasole boabe, mazăre verde, porumb si cartofi(cantarite fierte)= 80g mamaliga pripita= 40gr mamaliga tare= 100g sfecla rosie morcov, dovleac fierte/coapte= 15g fulgi cereale


Repartiţia pe mese
Mic dejun – ora 8
2-3 felii pâine(fulgi)
250 ml lapte
Gustare – ora 10.30
1 mar
Prânz - ora 13
1 supa,
Pui+ garnitura ,
Salata/ Salata orientala (150g)
1 portocala
Gustare - ora 16
1 iaurt sau 100g fruct categ B,C

Cina - ora 19
2 felii pâine
Ghiveci de legume / salata cu ton
200g grapefruit sau pomelo
cris1978, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2158 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1641 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 867 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]