View Single Post
  #7205 (permalink)  
Vechi 12 iul 2012, 10:40:07
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

De pe tel din pat vă scriu, aşa că vă rog să scuzaţi erorile de tipar...
Ziceam că vă povestesc cum m-am ales cu spatele "rupt". Acum 2 vineri, la ultima zi de sala, am facut un exercitiu (stat în fund şi împins cu picioarele inainte contrarezistenta) am firtat de la 50 kg la 60 kg. La final am simţit o intepatura in deda stanga. am crezut ca am facut untindere şi că va trece. Aşa a şi fost vreo 4 zile. Dar apoi a inceput să ma intepe soldul si buca atunci când mă ridicam de pe scaun sau când stateam mai mult jos. Vinerea trecută ma durea tot mai rău muşchiul fesier, fără nici o durere in coloana... Iar pe sâmbăta seara şi duminică mi-a amortit partea de sus a tapaligii piciorului. Am zis că oricum luni voi merge la control să vad ce e. Pe luni dimineaţa am mers la plimbare cu Ana, am facut şi nişte cumpărături mai multe iar pe când am ajuns în fata blocului am simtit durere permanenta în şold . O durere că atunci când te livesti rău de tot in cot si nu il mai poti misca. Pe cand am ajuns sus mi-a cedat piciorul şi deja era amorţit pana la genunchi. M-am panicat si l-am sunat pe sot pt că nu mă mai puteam ocupa de Ana, mă luase trepidatiile si valuri de transpiratie rece... A fost groaznic... Ana a venit lângă mune cu yn servetel si m-a sters la ochi si pe frunte si tot zicea uimită mama apă...
Am fost luni după masă la neurolog şi mia spus verdictul semipareza spe. A două zi am mers la medicul meu ortoped, m-a analizat şi investigat si s-a luat cu mainile de cap cand m-a vazut. Deja atunci incepuse si durerile de spate de o zi şi nu puteam nici dormi, nuci sta in fund, nici în picioare... Nu doresc nimanui să treaca prin ada ceva. Oricum medicul mi-a spus ca am hernie de disc gravă si ca nu mă bagă la operatie pana nu vede daca da rezultate tratamentul medicamentos lasero terapia şi electrostimularea atât la coloana cat şi la picior. Speră doar să nu rămân cu sechele la picior şi da se dezmorteasca cât mai repede sa isi reia functiile locomotorii. Aşa că de 3 zile sunt la pat, nu ma mai doare asa spatele dar piciorul inca nu il simt... Voi începe ultwrior fizioterapia şi gimnastica medicala pe care o voi duce toată viaţa.
Nu stiu cum e să naşti natural şi nici nu voi mai putea afla şi din cauza cezarianei dar şi din cauza spatelui. Dar pot spune că durerile ce le-am avut sunt ceva mai mari decat cele avute dupa operaţie...
Dacă vă ştiţi cu probleme şi dureri de spate aveti mare, mare grija de voi că problemele vin neinvitate şi va poate afecta urât viata. Multă sănătate va doresc
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat