View Single Post
  #72148 (permalink)  
Vechi 01 sep 2020, 19:44:40
orhidee's Avatar
orhidee orhidee este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm
Mesaje: 11.853
Aprecieri acordate: 6.086
Am fost apreciat(a) de 10.899 ori in 5.679 mesaje
Smile Re: Jurnal Rozica - Oare voi putea sa slabesc pana la 70 kg?

Citat:
Anterior postat de adinico Vezi mesajul
buna, 30 martie 2018, ziua in care m-am blocat si si coloana mea a refuzat sa actioneze soldul stang.....hernie de disc la l5 s1, dureri groaznice stand fara miscare, degetele d ela piciorul stang semiamortite; consultat 2 neurochirurgi care mi-au zis ca ar tb operatie, ultimul a fost mai indulgent cand i-am zis ca vreau sa incerc si recuperare si a zis incercati desi la cum arata vedeti dvs .....mi se parea de neinteles eu care am fost o femeie activa, mult prea activa poate am citit enorm si m-am documentat .apoi citind ca si dupa operatie durerile sunt si recuperarea se face greu si cu mult efort ... am zis ca mai bine incerc si fac recuperare sa vad daca pot remedia ceva, recuperare cu fizioterapie care a ajutat si am inceput apoi kineto si elongatii...10sedinte de elongatii...kineto 1 luna si apoi constant acasa exercitii ....am fost foarte constanta si exigenta in exercitii +fizioterapie din 6 in 6 luni primavara si toamna ...iarna lui 2018-2019 am merrs la ski pe partiile usoare si cu un corset ajustabil pe lombar ...si anul acesta 2019-2020 tot cu corset dar mai in putere fiind , am ajuns chiar si pe partiile pe care mergeam inainte ...
evit miscarile brute, aplecatul din bazin , fac flexarea genunchilor sa ajung jos unde am nevoie, car greutati echilibrat , resimt la efort sustinut durere pe partea stanga dar dupa ce ma calmez cu treaba si ma ingrijesc revin la o stare mai buna care evident depinde doar de mine ca mai sar calul cu treaba fir-ar sa fie, nu ma potolesc deloc
deci se poate acum functie si de reactia fiecarui organism si afectiune....

povestea mea descrisa aici imi reaminteste ca de o buna perioada nu am mai facut exercitiile si sa-mi fie rusine

sanatate multa Orhidee iti doresc din tot sufletul sa sa iti fie bine! te imbratisez cu drag!
Multumesc, Adi ca mi-ai impartasit experienta ta!
Am luat rezultatul RMN-ului... protuzii la L3-L4, L4-L5, L5-S1... plus un hemangiom vertebral... si mai sunt si alte chestii care nu sunt tocmai in regula la coloana...
La sfarsitul saptamanii vine din concediu medicul care va hotari ce voi face de acum inainte... Durerile s-au dus in mare parte si am inceput sa fac si ceva pasi, dar nu fortez lucrurile...
__________________
jurnal slabit orhidee
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți."



orhidee, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. orhidee, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui orhidee:
adinico (04 sep 2020), rozica1965 (03 sep 2020)