View Single Post
  #73 (permalink)  
Vechi 31 iul 2011, 01:09:13
eva 9's Avatar
eva 9 eva 9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

draga mea,
ma bucur ca nu te ai luptat cu cravings-urile, e din cauza proteinelor. carbohidratii fac si mai rau foame daca e depasita incarcatura lor glicemica... de asta ti am zis, lasa pancake-surile si cerealele, si gemurile... mananca ocazional, sa zic de 2-3 ori pe saptamana, sau mai des daca iti plac dar atentie la GL.

despre MD pot sa te sfatuiesc asa : lasa dupa portocala aia, o ora, sa lasi putin timp curvei glicemice sa coboare, pentru ca dupa fruct ai papat grasimi (ou, cas). daca insa ai dimineti cand te trezesti hamesita, si n ai chef sa mai astepti inca o ora pana dejunezi, sari peste fruct. despre ceapa pot sa ti spun ca pe langa ca ajuta ea in raceli, si e sanatoasa, are o substanta care te trage la somn... ai remarcat dupa masa in special dupa ce mananci o salata de rosii cu castraveti ardei, ceapa din belsug ca pici de somn? partial e pentru ca ai stomacul plin (si e nevoie de mult sange care vine de la cap, sa 'ajute' digestia ) dar si din cauza cepei. eu as evita-o dimineata... stiu ca omleta cu ceapa calita e dementiala!!!

pranzul e perfect... multa carne e ok, dar ai grija in zilele astea mai proteice, sa bei mai multa apa, ca sa elimini compusii toxici rezultati in urma digestiei proteinelor : cetonele. la cina evita multaaaaaaaaaaaaaaaa carne. ia 2 guri si in rest multa salata, sau inghite un pestisor, un somonel, cum am vazut ca ai mai pregatit tu... absorbtia de lipide seara trebuie sa fie numai cu lipide mono- sau polinesaturate.

in parcul de distractii, stii ca plangeam in gasca, am calcat si eu foooarte stramb... nu i nimic, dar macar mananca inghetata fara cornet, ia la paharel, si nu manca dupa inghetata cartofi prajiti cu nuggets sau vreo gogoasa... intelegi tu ce vreau sa zic.

apropos de produsele monti.... poti sa le comanzi de pe net, ori?! eu am posibilitatea asta, dar nu am ce sa comand... gemuri nu merci, faina, ce sa fac cu ea... poate doar paste, dar mie nu mi plac spaghetti. doar macaroane sau alea benzi, ca taiteii..

pupic, spor la treaba

PS ma bucur ca esti intr o pasa buna!!!
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].