View Single Post
  #731 (permalink)  
Vechi 27 feb 2012, 15:52:15
Tzontz's Avatar
Tzontz Tzontz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 07 ian 2011
Locaţie: Bruxelles, Belgia
Dieta: Dukan
Date: 165cm, 65kg
Mesaje: 5.798
Aprecieri acordate: 155
Am fost apreciat(a) de 959 ori in 557 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 ani! (etaj IX)

Mai zic un singur lucru , care a mai fost zis dealtfel, si ma opresc aici:

O greseala frecventa facuta de fetele care vor sa slabeasca repede si cu disperare este sa inceapa un regim cu putine calorii si nu cu cele recomandate aici pe "slabute" Astfel , dupa o perioada de timp, cand slabesc ce slabesc, bine si repede - nimic de zis, (poate chiar prea repede) ajung la o stagnare, numita de noi "prag". Se incepe vaitarea ca din gura de sarpe "eu acum ce fac?" si singura modalitate este de a mai scadea din calorii. OK, o fac si p-asta, mai slabesc un pic, se ajunge iar la prag si apoi????? din ce mai scazi? din care calorii daca s-a inceput cu calorii putine? (de obicei se renunta la regim si urmeaza repunerea kilogramelor cu viteza si cu ceva in plus).
D-aia este bine sa incepem cu nr. de calorii recomandate si (aici este parerea mea proprie si personala) la fiecare 5 kile scazute se scad cate 50-100 de calorii dupa caz si dupa cum merge slabitul).

Pentru Gabriela, daca tu incepi cu 2200 de calorii pe zi (cu aproximatie) , la 120 de kg scazi la 2000 cal. La 110 kg = 1900 cal s. a.m.d astfel incat la 70 de kg sa poti manca lejer 1300 cal.

Cine vrea sa slabeasca mai mult se ajuta si de sport, miscare, efort fizic sau cum vreti sa-l numiti.

Am spus toate aceste lucruri deoarece eu insami am inceput gresit, nu mi-a spus nimeni si apoi a trebuit sa ma corectez pe parcurs cu timp pierdut, nervi si disperare.

Cu asta am terminat, ma intorc la prima pagina de pe ziua de azi sa-mi clatesc ochii cu patratelele.