View Single Post
  #74 (permalink)  
Vechi 26 mai 2013, 09:15:08
rozica1965's Avatar
rozica1965 rozica1965 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: Jurnal de mentinere-Lauragirl

Citat:
Anterior postat de Adina14 Vezi mesajul
Buna, Laura!
Sper ca nu ti s.a luat inca de mine la cat te.am cicalit pana acum
Mai tii minte ca te.am intrebat cate kg aveai ultima data cand te.ai cantarit? Well, am observat de atunci ca mananci prea putin . Adica aveai in unele zile doar 1200 de calorii, ceea ce la mine ar echivala cu cea mai saraca zi dpdv caloric, in conditiile in care eu am de slabit mult
Trebuie sa intelegi ca poate nu mereu functioneaza treaba cu deficitul caloric ( calories in < calories out), dar asta nu inseamna ca si la mentinere trebuie sa te tii cu dintii de acelasi nr de calorii.
Tu practici sport constant si asta conteaza iarasi foarte mult. Cunosc fete aici pe site care la mentinere au fost nevoite sa creasca pana pe la 1800, chiar si 2500 de calorii pentru ca slabeau in continuare. La prima vedere poate iti par multe calorii, dar cu cateva substitutii din alimentatia ta ai putea sa cresti putin mai mult. Dar atentie, trebuie sa faci asta treptat!
Spre exemplu, poti sa renunti odata la acel lapte degresat! Ce ti se pare mai important? Sa aiba un numar sarac de calorii si sarac de vitamine si minerale sau sa fie putin mai caloric, dar sanatos si binefacator organismului? Acelasi lucru e valabil si pentru iaurturi si branzeturi.
Atunci cand iti pregatesti salate, poti adauga dressing.uri.
La gustari poti introduce fructe oleaginoase, fiindca sunt mai calorice, dar foarte sanatoase.
Tu nu mananci din mancarea pregatita de mama ta? Pentru ca vad ca in majoritatea timpului tu esti cea care vine cu retete noi.
Nu vreau sa ma intelegi gresit. Nu iti spun acum sa te apuci sa mananci pana dai pe dinafara, dar cred ca o poti lasa mai moale uneori. Mancarea nesanatoasa nu poate fi atat de rea, atunci cand e mancata in cantitati rezonabile si la timpul potrivit. Si nu vreau sa.ti schimb decizia de a nu te atinge de ea, dar poate e ok sa te mai rasfeti si tu from time to time atunci cand simti nevoia de asta, fara sa te mai privezi asadar.
Felicitari pt cel mai bun mesaj!!!!!!!!!!!!
__________________
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui rozica1965:
Adina14 (26 mai 2013)