View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 04 oct 2012, 22:47:58
Sabine_28's Avatar
Sabine_28 Sabine_28 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 89kg
Mesaje: 5.609
Aprecieri acordate: 645
Am fost apreciat(a) de 868 ori in 497 mesaje
Implicit re: Jurnalui cuiva deprimat dar care nu va mai fi asa! (simpatica 81)

Citat:
Anterior postat de simpatica 81 Vezi mesajul
M-am hotarat sa-mi fac si eu jurnal.Poate ma va ajuta sa ies si din starea psihica in care ma adancesc si din starea fizica pe care aspir sa o schimb
Nici nu stiu cu ce sa incep sau ce sa scriu.Imi place cum va incurajati si ce prietenii ati legat si mi-ar placea sa fac si eu parte din grupul vostru
Am incercat zeci de diete pana acum,dar nefiind o fire ambitioasa toate s-au dus de rapa ca sa zic asa..
Incerc sa ma adun si sa incep odata acest jurnal si sa-mi schimb viata.Mi-ar prinde tare bine niste incurajari
Buna si bine ai venit
Te incurajam si te sustinem, ca doar toate avem acelasi tel : de a slabi sanatos si de a ne mentine
Vad ca avem aceeasi varsta si cam acelasi nr de kg
Eu iti inteleg perfect starea, am trecut si eu de multe ori prin ea ,si stiu cum e sa simti ca te invarti in jurul cozii, sa tii diete si totusi sa nu slabesti, ba mai mult, sa te ingrasi Pt ca este nevoie de perseverenta, asa cum nu se face primavara doar cu o floare, tot asa nu slabim cu 3 zile de cumintenie si restul de dezmat
Dieta ketogenica nu are nici o legatura cu Montignac, dupa parerea mea. Ketogenica se bazeaza pe proteine, iar Montignac pe combinatia corecta a alimentelor si pe indicele glicemic.
Nu iti pot spune ce dieta sa urmezi, dar, din punctul meu de vedere dieta keto nu este chiar sanatoasa, intrucat incurajeaza si consumul de grasimi, ceea ce duce la cresterea colesterolului, eu o aseman mai degraba cu Atkins. Ambele sunt low carb.
Alte diete low carb ar mai fi South Beach, care mie mi se pare o dieta buna, cu conditia sa tii toate fazele si sa ai mare grija la introducerea carbohidratilor, in faza II....si Dukan, pe care am ales-o eu acum si de care sunt multumita. Aceasta se bazeaza tot pe proteine, si pe alimente fara grasimi, mergand pe principiul ca nu putem slabi consumand grasimi.
Orice dieta ai alege, daca ai intrebari, le astept, si iti voi raspunde in masura cunostiintelor pe care le am

Succes
__________________
" Ai grija de corpul tau. E singurul loc in care esti nevoit sa locuiesti. " - Jim Rohn
Sabine_28, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2417 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1643 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]