View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 13 mai 2009, 17:02:15
Shorty's Avatar
Shorty Shorty este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 17 feb 2009
Locaţie: Brasov, Romania
Vârsta: 38
Dieta: sunt satula de diete, doar mananc sanatos
Date: 165cm, 83kg
Mesaje: 918
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal Ela - The final countdown

Citat:
Anterior postat de zana_el Vezi mesajul
Buna Shorty...multumesc mult pentru incurajari..ce pot zice..manac putine calorii deoarece vreau sa slabesc 5 kg intr-o luna..si dupa calculator ar trebui sa am 840 kcal /zi..ideea e ca pe langa ce mananc iau si un sirop pentru digestie Lactuloze (care are 15 kcal/ 5 ml)..adunate toate vin acele 800 kcal...eu sper sa fie bine...spor in toate si tie...si la cat mai putine kg...wish you a lovely week :*
Stiu ca vrei sa scapi repede de kilograme dar crezi ca o sa poti manca 800 de calorii zilnic pentru 5 luni de exemplu?...probabil ca nu..si cand o sa ajungi la mentinere cate calorii o sa mananci?...organismul are tendinta sa se invete cu dietele noastre si apoi daca ii dai mai mult apare efectul de yo yo ....
eu de exemplu..inainte aveam obiceiul sa fac diete drastice in care mancam tot cam 800 de caloriipe zi poate si mai putine...slabeam ce-i drept repede dar la un moment dat clacam si ma reintorceam la mancat normal...cand ma reintorceam puneam cu 2-3 kg mai mult decat slabisem...si apoi iar tineam dieta slabeam iar puneam mai mult la loc...tot asa...si acuma 4 luni aveam 98 de kg...
am citit multe si crede-ma singurele kg care nu se intorc sunt cele care dureaza mult sa le dai jos...sanatos este sa slabesti maxim 0,5 kg pe saptamana...cam 2 pe luna...stiu ca vine vara dar sfatul meu e sa nu te grabesti

Sper sa nu te superi pe mine..dar dupa 10 ani de diete am realizat unde gresesc ...si acuma imi pare rau ca nu am ascultat de sfaturile persoanelor care imi spuneau ca nu e ok sa slabesc prea mult prea repede
__________________
O dieta echilibrata inseamna cate o prajitura in fiecare mana.
Shorty, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2080 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1563 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1047 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]