View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 25 iun 2011, 09:24:24
LoraManea's Avatar
LoraManea LoraManea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 17 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 32
Dieta: Toate dietele posibile
Date: 164cm, 72kg
Mesaje: 4
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Voi slabi daca mananc asa - 500 kcal/zi?

Hai sa iti spun povestea mea. Eu din totdeauna am fost grasuta, in clasa a 6-a am ajuns la numai putin de 102 kg la 159 cm. ENORM. Ai mei m-au dus la parhon pentru investigatii si bineinteles nu am avut nimic decat ca mancam prea mult. Am stat 2 sapt internata , si am slabit 7 kg si in ultima zi am mai pus 2 la loc. Buuun, am vazut ca slabesc, doctorul pe langa regimul strict mi-a dat si Regenon , pastile de slabit, am continuat sa slabesc in 6 luni pana la 86,5 kg, dupa care nu am mai luat pastile. Am ajuns la greutatea initiala. In clasa a 10-a l-am cunoscut pe iubitul meu actual pe internet, si plin de convingere mi-a spus ca o sa vina la vara sa ma vada(era februarie). Nu am luat imediat actiuni. La inceputul verii m-am pus pe slabit. In august cand a venit aveam 87 kg. Eram destul de fericita si la fiecare venire a lui (o dala la o luna aprox) mai slabeam 2-3 kg, pana am ajuns prin toamna la 83-82 kg. Si m-am culcat pe o ureche pana de craciun ma facusem de taiat. El mi-a zis subtil ca am facut un pic de burtica si atunci mi-a cazut cerul in cap. Nu vroiam sa dezamagesc persoana pe care o iubeam cel mai mult. M-am urcat pe cantar si m-a lovit adevarul. Aveam 97,5 kg. De la 4 ianuarie 2010 am inceput un regim drastic max 500 kcal pe zi. In fiecare zi imi scriam tot ce mancam , cantaream tot ce mancam si asa mai departe. La 1 Mai am ajuns la ce imi propusesem in prima faza 73 kg. De atunci nu am mai tinut asa strict, chiar am mancat ce am vrut dar nu la fel de mult. Anul acesta pe 1Mai m-am cantarit din nou si spre surprinderea mea m-am mentinut, avand tot 73 kg. Acum m-am apucat iar de regim +sport pentru ca urmatorul meu tel este 65 kg . Poate o sa ma judecati pentru ce am facut,de ceva luni urmaresc siteul, am incercat sa-mi tot fac cont si nu am reusit, si azi am luat decizia sa va scriu. Deci, in principiu dieta cu 500 kcal mi-e nu mi-a facut rau, dar un an corpul meu s-a refacut destul de mult. Singurul dezavantaj a fost ca am facut un inceput de gastrita pe care nu il mai am, dar am incercat sa nu mai sar calul. In aceasta perioada de un an , am mai avut fluctuatii de greutate, in sensul ca mai mult de 78 de kg nu am mai avut , dar cand m-am inscris la facultate ajunsesem la 71 de la stres. Acum am inceput anul 2 , sunt tot cu persoana iubitacare ma sustine si imi este alaturi. O zi buna, si scuze de greselile de scris daca le am.
LoraManea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2211 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1694 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat