View Single Post
  #80 (permalink)  
Vechi 15 mai 2010, 07:49:40
damo's Avatar
damo damo este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: undeva, Belgia
Vârsta: 55
Dieta: still de viata sanatos
Date: 163cm, 76kg
Mesaje: 2.558
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 80-90 kg

[QUOTE=ramomic;188104]Incearca sa combini legumele cu orez salbatic si/sau basmati si daca nu vrei sa renunti la paine poti sa iti iei pesmeti Wassa sau Fin Crisp cu procent cat mai mare de fibre ... eu am gasit Fin Crisp cu 21% fibre, ideal ar fi 24% fibre, dar din cate stiu eu la noi nu se gasesc . Sau daca ai in zona un magazin naturist Sanatatea verde, vei gasi faina Slabesti mancand cu IG mic ... nu stiu ce pret are in magazin pt.ca eu am comandat de pe net . Iti poti face tu painea acasa si sti sigur ce pui in ea ... daca iti iei acea faina iti spun eu reteta exacta pt.paine, asa cum recomanda "creatoarea" ei . Nu mai stiu exact de unde esti tu, dar s-ar putea ca la tine sa gasesti chiar si paine gata facuta din acea faina .
Oricum eu ti-am mai spus ca intr-o prima faza, ar trebui sa evitam si aluaturile, sau macar sa le mancam la micul dejun, cel mult pranz, sa nu cumva sa fi tentata sa exagerezi putin cu ele daca tot ai voie (cel putin eu cam asa fac ). Poti combina acest tip de pesmeti cu iaurt, lapte batut, sana cu 0% grasime, branza de vaci dietetica sau cu gem dietetic .
Sper sa-ti fie de folos ce iti spun eu aici

Ramomic, chiar ieri cind faceam cumparaturile ma gindeam la acelasi lucru, sa-ncep sa-mi fac toate "aluaturile' cu faina integrala. Nu stiu de faina asta "SM", dar am vazut ieri si faina integrala si faina 6 cereale. Si cred ca o sa incep sa-mi fac prajiturile, poate inclusiv piinea. Am vazut si niste masini de facut piine in casa, parca de 0,5 kg maxim (doua piini?). Studiez problema, dar exact ieri si eu m-am gindit la acelasi lucru. Avem si noi Wassa aici, dar maxim 17% fibre, n-am vazut mai mult, sa mai caut. Mi-am luat 2 pachete, pentru seara. Si mi-am mai luat Piine Azyme, integrala (dar era si simpla).

Multumesc pentru sfaturi