View Single Post
  #8011 (permalink)  
Vechi 25 ian 2013, 14:42:42
losefat's Avatar
losefat losefat este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 aug 2012
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 160cm, 58kg
Mesaje: 1.836
Aprecieri acordate: 1.598
Am fost apreciat(a) de 1.768 ori in 656 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 11

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul
Reteta de turte ca la mama acasa
mama zice ca ea face din ochi cantitatile deci sunt aproximative..
juma kil faina,juma cub drojdie proaspata,sare,2 linguri ulei.
se topeste drojdia in putina apa calda cu o lingurita de zahar pana se formeaza o spuma deasupra.
faina se toarna intr-un castron incapator,se presara cu sare,se face o gropita in mijloc in care se adauga drojdia si uleiul.Se framanta cu apa calduta o coca de consistenta nici moale nici tare.
Pe un fund presarat cu faina se modeleaza gogoloaie de coca,se aplatizeaza cu facaletul,se da forma rotunda si se coc in tigaie incinsa bine,fara grasime(mai bine daca aveti cratite de tuci,dinalea negre),neaparat acoperite cu capac.Cand se rumenesc pe o parte se intorc..grosimea e cam de un deget,fiecare face turta dupa cum vrea,mai groasa sau mai subtire).
Mai bine daca aveti soba cu plita,cum imi facea mama cand eram mici.
Vai ce pofta mi s-a facut...


Citat:
Anterior postat de manumanuela Vezi mesajul
O sa-i fac si eu lui Andrei niste turteca asa mult ii place painica calda.El imi mananca si chiflele mele de dieta,le scoate din congelator si le incalzeste singur.Cu legumele e certat pe viatadar tot ce-i pe parte fainoasa papa.
Incep razand...am citit din urma...ma gandesc cu teama cui sa raspund...sa nu se supere nimeni!
Apropo...cred ca Manu spunea ca citind...ar vrea sa raspunda...insa uita...daaaa...asa e, si eu patesc la fel...Manu...lecitina ne paste! Imi pare rau ca te chinuie migrenele...daca sunt asa puternice astea sunt...eu aveam uneori asa dureri de ma lua cu stare de voma...of ...sanatate...sper sa iti treaca!

Emy......tu oricum esti my precious....nu va suparati dragele mele...dar Emy este prima care ma facut sa ma simt dorita in acest grup...acum stiu ca ma iubiti toate...nu se poate altfel...doar sunt frumoasa, inteligenta, ambitioasa si plina de modestie ...
Aoleu...m-ai ucis cu turtele astea...vai le ador...mancam la tara la mamaie cu unt de casa si chisleag...vaiiii...imi ploua in gura!
__________________
Răspuns cu citat
Urmatorii 7 membri au apreciat mesajul lui losefat:
claudia22 (25 ian 2013), david (28 ian 2013), floricica0vesela (25 ian 2013), incognito (25 ian 2013), manumanuela (25 ian 2013), myha (25 ian 2013), VentoFreddo (25 ian 2013)