View Single Post
  #8566 (permalink)  
Vechi 28 sep 2010, 22:34:22
mvthebest's Avatar
mvthebest mvthebest este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 24 aug 2009
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 32
Date: 165cm, 71kg
Mesaje: 13.622
Aprecieri acordate: 9
Am fost apreciat(a) de 59 ori in 49 mesaje
Implicit Re: Jurnal <Mirabella>

Citat:
Anterior postat de CezaraCezarului Vezi mesajul
Mira, te inteleg perfect. As vrea sa pot sa te cert, insa mai degraba pot sa-ti spun cum e la mine, pentru ca trecem prin lucruri asemanatoare. Atata timp cat slabesc, ma simt absolut extraordinar, viata e roz, totul e minunat si-mi vine sa mananc numai ce trebuie. Cand ma cantaresc si vad ca ma mentin (mai ales dupa multe eforturi) sau ca am pus sute de grame, o iau razna. Primul lucru pe care il fac atunci? Ma duc sa mananc, gandindu-ma "ce rost mai are, si-asa ma ingras din orice, dupa atata chin, macar sa ma ingras de la mancare cu gust bun, nu in timp ce fac sport si imi dau silinta". Desigur, a doua zi am mai multe kilograme, cad mai jos, si tot asa. Doar tu te poti ajuta sa iesi din cercul vicios, sunt multe metode, insa pentru fiecare functioneaza altceva. Niste sugestii: nu te mai cantari atat de des, alege o zi pe saptamana, sau hai, doua si fa-o atunci. Nu te mai gandi la mancare, nu in sensul acela bolnavicios, nu cu teama, mananca ceea ce stii tu ca e sanatos (si sunt sigura ca stii deja) si apoi vezi-ti de treaba, scrie o tema, citeste, uita-te la televizor, sau mai bine, pune-te pe bicicleta si fa chiar daca nu ai chef. Bea multa apa. Fa-ti un ceai cu o lingurita de miere, o ceasca de cacao atunci cand ti-e pofta de dulce. Niste miere cu branza si cacao, ca la South Beach. Meniurile de dinainte, ca sa fii sigura ca le respecti. Dar insist, ai nevoie de o atitudine mai detasata, nu te mai gandi obsesiv la asta pentru ca la cel mai mic esec o sa clachezi. Si sa fim sincere, fiecare dintre noi ba a mai stagnat, ba a mai depus ceva, ba a mai gustat ceva interzis. Eu imi dau seama ca tu nu o sa te simti bine facand o pauza, nici mentinandu-te, pentru ca NU esti multumita cu felul in care arati acum. Nu-i neaparat oribila chestia asta, insa trebuie sa te accepti, nu sa te complaci, doar sa te accepti ca om, insa ca un om intr-o continua schimbare. Nu mai esti cum ai fost anul trecut, nici acum doi ani, stii atat de multe lucruri, ai atatia oameni in spatele tau, foloseste-te de ele si de noi. Si cel mai important... cred ca ti-am mai zis asta si cu alte ocazii, cand iti vine in cap gandul ala, pofta aia nebuna sa mananci ceva care sa aiba un gust bun, acorda-ti cateva secunde pentru a te intreba cu ce te ajuta asta, daca te ajuta cu adevarat sa te simti mai bine sau ramai doar cu 10 secunde de gust bun si invinovatiri pentru tot restul zilei si a doua zi dimineata, pe cantar. Cand cedezi asa ti se strica toata ziua, pentru ca imediat te simti mai neputincios in fata mancarii. Nu e chiar asa, lucrurile nu sunt nici albe, nici negre, accepta faptul ca nu e atat de rau, esti frumoasa, sanatoasa si inteligenta si ai tot timpul din lume sa slabesti. Repet, nu transforma treaba asta intr-o obsesie, totul trebuie facut in mod cumpatat. Te rog, gandeste-te la tine, la cum te simti in momentele acestea atunci cand iti vine sa dai cu piciorul la toata munca de pana acum. Sunt fete aici care au slabit 40 de kilograme, ce crezi ca au ele si nu ai tu? Nu iti lipseste nimic, nu e o chestiune de bani, nici de inteligenta, ai din prisos, nici de nimic. Nu mai cauta scuze, nu exista. Numai tu te opresti, numai tu iti pui piedici. Iubeste-te mai mult, te rog! Chiar ai de ce!

In primul rand iti multumesc pentru vizita si vorbe.
Sunt cateva persoane aici pe site care chiar ma fac sa reflectez atunci cand va citesc, te numeri printre.
Sunt constienta ca doar eu pot face ceva, dar atunci cand azi cedez, maine cedez si tot asa deja imi piert toata ambitia ,toata motivatia.
Asa este, de multe ori m-am intristat stiind ca am tinut o saptamana si nu am slabit deloc,sau chiar am pus pe mine Momentele acelea ma intristeaza si descurajeaza total.

Ultimele saptamani nu prea m'am cantarit pentru ca stiam ce am mancat si eram f sigura ca cantarul nu are cum sa tina cu mine, o data ce eu nu depun nici cel mai mic efort.
Primele kg se duc f usor, am vazut la mine. Eu la primele 10kg nu am depus nici cel mai mic efort.

E greu, totul e super greu. Vreau sa-mi revin dar simt ca nu mai pot. Am sa ma gandesc daca chiar merita o gura de gem/10min de placere (cum ai spus si tu). Pentru ca asa este, cand mananc ceva interzis si in cantitati mai mari sau zilnic ma simt f vinovata si imi stric dupa toata ziua.
mvthebest, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2214 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1697 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]