Subiect: stefs journal
View Single Post
  #88 (permalink)  
Vechi 25 apr 2017, 11:02:42
stefs's Avatar
stefs stefs este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 29 dec 2010
Locaţie: Botosani, Romania
Vârsta: 35
Date: 170cm, 84.3kg
Mesaje: 162
Aprecieri acordate: 25
Am fost apreciat(a) de 212 ori in 117 mesaje
Implicit Re: stefs journal

Bun. Ieri a fost prima zi de hrisca + kefir. Mi-am pregatit 100gr hrisca, am inmuiat-o, am lasat-o peste noapte. Si o sticla de kefir de 900 gr, cu 0,7% grasimi. N-am terminat nici hrisca iar din kefir cred ca am baut jumatate. Nu de alta, dar SURPRINZATOR am fost satula pe tot parcursul zilei, si functionala la nivel normal (nivel normal de om racit )

Am avut foame psihologica, cum imi place mie sa-i zic, de la faptul ca nu am mancat ceva foarte ”palpabil”, dar stomacul a fost satisfacut. O alta cauza pt care am mancat atat de putin e faptul ca noaptea precedenta am avut cateva episoade de tuse urata si m-am trezit cam foarte tarziu.

Azi povestea s-a repetat, cu tusea si trezitul tarziu.

Ieri dimineata am baut o cafea fara zahar. Asa zice internetul ca trebuie. Si doar o cafea. Singura ”greseala” de ieri e ca dupa-amiaza am mai baut o cafea, cu zahar, nu fiindca simteam nevoia ci fiindca am fost la soacra mea si n-am mai vrut sa ii spun de hrisca si kefir, ei fiind invatati cu ”mananca multa paine la masa ca sa te tii satul mai mult”. Oricum, cafeaua a avut o jumatate de lingurita de zahar, putin deci, cum o face ea de obicei.

Ieri am facut si cartofi prajiti pentru prietenul meu, am mancat amandoi o data, la aceeasi masa. La inceput am zis ca am sa iau un cartof prajit si eu, dar n-am mai facut-o. In 90% din cazuri ma abtin fara probleme.

Cum am zis, hrisca e .. hrisca. Nu imi displace gustul ei, dar nici nu pot spune ca e mancarea preferata (in varianta asta). Ma alina kefirul, care imi place de mor (citeam pe internet ca sunt persoane care nu suporta gustul si ma minunez).

24 aprilie - 82.9 kg
25 aprilie - 82.1 kg

M-am cantarit la o zi (cu toate ca nu prea o fac - stiti ca eu ma cantaresc dupa perioade cat mai lungi, de obicei o luna) ca sa vad daca are vreun rezultat, sa stiu daca are rost sa continui sau nu. Am ramas surprinsa. Daca ritmul ramane asa, va trebui sa ma gandesc cat am sa tin treaba asta - in ideea ca as putea tine-o pe toata. Este totusi o dieta foarte hipocalorica.

Tot citind pe internet, am gasit o varianta de detox, ce mi se pare super ok:

1 lingura haina de hrisca
1/4 lingurita de praf de ghimbir sau proaspat
200 ml de kefir
1 lingurita miere

Se amesteca, se lasa la frigider peste noapte, a doua zi dimineata se amesteca din nou iar preparatul tine locul micului dejun. Nu se consuma nimic in urmatoarele 3 ore, treaba asta se tine de doua ori pe an cate 14 zile, se poate face fara miere in cazul diabeticilor.

Ma cam indragostesc de hrisca dupa cate am citit despre proprietatile ei, si cred ca am sa o introduc in alimentatia obisnuita.
Oricum, trebuie sa am mare grija la ce meniuri am sa imi fac dupa ce termin cu dieta asta, fiind o hipo.
__________________
I am not there yet, but I am closer than I was yesterday
Acest membru apreciaza mesajul lui stefs:
adinico (25 apr 2017)