Subiect: Jurnal Anna531
View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 19 iun 2013, 14:46:40
Anna531's Avatar
Anna531 Anna531 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 19 iun 2013
Locaţie: Craiova, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 85kg
Mesaje: 19
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 7 ori in 6 mesaje
Implicit Acum reusesc !

Deci am zis sa scriu putin despre "planul meu de bataie" :

1. Ciocolata/ dulciurile -> cei mai mari dusmani. Am incercat sa trec peste o saptamana fara dulce insa in weekend am mancat 2 felii de tort = esec total; asa ca acum am trecut pe ciocolata neagra sau ciocolata neagra fara zahar de la Wawel care chiar are un gust bun - maxim 4 patratele/zi + o sa incerc sa nu o mananc in fiecare zi
2. Cate o fanta/sprite/suc natural din cand in cand (max 1 doza pe zi daca tot vreau sa beau) + 1 redd's cranberry de delectare rar
3. Painea -> in ultimele 2 saptamani nu m-am atins de ea si o sa incerc sa continui asa. In cazul in care vreau totusi sa mananc maxim 2 felii pe zi
4.Cartofi -> la caldura care se anunta cred ca mai ales pe cei prajiti o sa ii ocolesc dar maxim 2 cartofi la o masa si nu mai mult de 2-3 ori pe saptamana
5. Paste fainoase, orez e.t.c -> 1 portie=1 cana mare
6. Legume uscate(mazare, fasole) -> 1 portie = 1 cana mare
7. Legume din belsug (cam greu pentru ca cele fierte nu imi plac )
8. Fructe pana in ora 16-17
9. Iaurt slab in grasime(ca am probleme cu stomacul si face bine), lapte slab si branzica slaba
10. Ca cereale o le caut pe cele fara zahar sau o sa mananc fulgi de ovaz fierti in lapte cu foarte putin zahar brun
11. Seminte, cajou, migdale, alune,nuci- o singura data pe zi si doar 1 pumn
12. Popcorn (o data pe sapt daca e cazul ) - 2 palme(partea fara degete-nu stiu cum sa ii zic )
13. Sa micsorez portiile de mancare
14. 1 pahar de apa inainte cu 15 minute de masa
15. Voi incerca sa nu combin grasimile cu proteinele
16. La masa de seara o sa incerc mereu sa servesc ceva mai light si o sa fie pana in ora 19 maxim
17. Sport - TREBUIE! si 10 minute de exercitii tot sunt mai bune decat deloc .
18. Carne cat mai slaba in grasimi + si o sa incerc sa evit mezelurile grase pentru inceput
19. Fara chipsuri, snacks-uri
20. Mc/Kfc - desi in ultimul timp, daca mananc o data la 2 luni ceva de acolo, o sa incerc sa le tin la mare distanta in continuare

!!! 4+5+6 o sa incerc sa le ocolesc cat mai mult !!!

Cam asta mi-a venit in cap deocamdata, mai completez pe parcurs.
__________________
Jurnal Anna531 <3

"Are your excuses more important than your dreams?"
Anna531, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2177 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1660 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1403 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Anna531; 19 iun 2013 at 14:50:20.