View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 05 aug 2009, 14:57:06
meapasarica's Avatar
meapasarica meapasarica este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: Alba Iulia /Kristianstad, Suedia
Vârsta: 40
Dieta: nici una :)
Date: 156cm, 49kg
Mesaje: 3.607
Aprecieri acordate: 826
Am fost apreciat(a) de 689 ori in 299 mesaje
Implicit Re: Le journal d'Anca

Si acum ...subiectul meu preferat...miscarea

Sunt sigura ca exista multe "slabute" carora le e lehamite sa faca miscare...cam asa imi e si mie..as da orice doar k sa nu ma misc...nu ca nu as avea unde si cum ma misc;
1.locuiesc in Suedia la tara intr-o zona f turistica, e plin de danezi, nemti, olandezi care vin la noi sa se bucure de natura si sa faca drumetii insa eu nu ma prea dau in vant dupa plimbari
2. Am diferite greutati cu care as putea sa fac miscare, stepper, bicicleta, minge etc...sa nu mai vb de videouri cu pilates , tae bo, aerobic si asa mai departe NU SE LIPESTE

Sunt foarte constienta ca fara miscare nu slabesti, dar nu imi place senzatia pe care ti-o da corpul atunci cand faci efort...in plus, prin meserie si formare imi place sa citesc, sunt ca un burete uman, intr-o continua cautare de informatie noua...si doar atunci cand citesti nu poti fugi cu cartea in mana

dar totusi am gasit ceva interesant care ma pune in miscare aprox 40de min pe zi ceea ce pt mine e un adevarat record in momentul de fata cand sunt in vacanta. Dansez cu cei de al Zumba Fitness...si sa nu credeti ca le fac reclama dar cu astia chiar ma misc...adevarul e ca nu fac eu chiar chiar miscarile ca si ei dar ma batzai si asta e cel mai important...nu credeam nici eu k ma tine foarte mult faza cu dansul...dar iata ca e a treia saptamana si inca rezist, fac in fiecare zi, nu ma las... e dragut, te misti in ritmuri de muzica latina, eu sunt o persoana muzicala si sora mea practica dans sportiv de performanta, ceea ce inseamna k ea poate sa manance cat vrea si ce vrea pt k da tot jos la antrenamente...na, am zis si eu sa nu imi fac surioara de rusine si sa incerca asta cu dansul, dar merge, kiar merge e ceva ce functioneaza la mine...

sa trecem si la lucruri mai serioase:
Azi am mancat un picut de omleta cu verdeturi si un pic de smantana light, cafea cu lapte si acum la amiaza niste mamaliguta cu iaurt..sper sa ma tin tare si sa nu mai mananc diseara...si maine om mai vedea noi ce o mai fi
meapasarica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1329 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 812 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1071 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]