Subiect: Tina's diary
View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 24 mai 2010, 08:05:55
Tina's Avatar
Tina Tina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Re: Tina's diary

Neata tuturor!
Multumesc tuturor pt incurajari si sfaturi.
Stiu tot ce mi-ati spus,m-am informat mult, pt ca nutritia e o pasiune, intr-un timp vroiam sa devin nutritionist.(in final m-am orientat spre facultatea de psihologie) Stiu ca cina are mult prea multi carbo simplii, si bananele sunt prea multe.
Eu seara am probleme, atinci imi vine sa mananc. Pofta de mancare mi-am reglat-o cu yoga(inca mai fac) si psihoterapie, cu ceva timp in urma.

In legatura cu sportul, am inceput de la 13 -14 ani, cu cardio la sala, aerobic, am continuat cu 2 ore/zi si semi-infometare o perioada si apoi, evident, m-am ingrasat.
Am inteles ca sportul e o pasiune, nu o refulare - asa ca ma trezeam in fiecare diminteata la 7 , cand avea cursuri la liceu de la 12, pt a avea timp sa mananc si sa fac si sport acasa - Tae Bo , aerobic, pilates mai putin, lucrat cu 2 gantere - de 6 ori/sapt 90 min.
Merg pe bicicleta , dar numai in vacante, la fel cu inotul.

Acum fac antrenament cu greutati, pt aerobicul nu mai da roade, am zis sa incerc cv nou.
De 3-4 ori/sapt lucrez cu greutati, la final putin cardio (eliptica sau stepper)
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Tina; 24 mai 2010 at 08:12:32.