View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 04 nov 2009, 15:58:59
karmara's Avatar
karmara karmara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2009
Locaţie: Brasov/Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Nutritionist
Date: 172cm, 71.9kg
Mesaje: 352
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Exclamation Re: gripa porcina..interesant

Si eu am vrut sa deschid subiectul asta...

Eu gandesc in felul urmator, nu stiu daca e bine sau nu.
Dar din moment ce exista dubii, chiar si controverse ale medicilor despre gripa porcina rezulta ca nu se stiu multe lucruri despre aceasta boala, chiar daca a mai fost in 1918 si in 1970 in America.

Nu stiu de ce vad o foarte mare asemanare cu virusul HPV, a cauri purtatoare sunt si eu de vreun an...si exact asa se intampla si acolo, vaccin controversat, boala nesigura, multitudine de tulpini, etc.

Inteleg ori ca nu au facut destul cercetari , ori ca gripa se tot modifica si nu au cum sa generalizeze un tratament..si plus ca unele tipuri sunt mai usoare ca gripa obisnuite si altele pot provoca daune grave in organism, actioneaza profund la nivelul plamanilor si eventual decesul...deci este instabilitate a bolii.

O tipa din Romania povesteste cum a petrecut ea gripa porcina ...gasiti povestea pe google daca va intereseaza.

La inceput nu intelegeam, cum unele persoane mor si altele sunt tratate acasa, dar e vorba doar despre forma gripei, sau a virusului. Pot si forme f usoare si f grave, cum am spus mai sus. Asta e marea problema, ca nu stim pe care am putea sa o contactam.

Oricum, eu personal m-am documentat mult pe internet pt ca nu stiu daca v-am mai spus dar sunt ipohondra.
Am citit multe opinii, cum ca ar fi o conspiratie la nivel inalt sa decimeze populatia globului, sau ca virusul e facut de vreo companie farmaceutica, sau ca poate fi un atac terorist, arma biologica..etc.

Mama m-a sunat ieri speriata si mi-a zis sa-mi cumpar masca si sa o port pe strada.
As fi in stare la cat de paranoia pot fi in unele momente (si in altele sa nu ma intereseze), dar am descoperit ca de fapt exista un spray nazal care previne majoritatea formelor de gripa, chiar si cea porcina. Bineinteles, nu am auzit sa-l recomande cineva la televizor sau vreun medic, etc....probabil ca ori nu se stie inca sigur despre capacitatea acestui dispozitiv de a distruge virusul H1N1, ori nu vor alte companii farmaceutice sa se afle prea mult de acesta, ca doar unii se chinuie sa faca vaccinuri si sa le vanda statelor pe bani grei. La chestii de genu' nu mai vreau sa ma gandesc ca innebunesc.

In caz ca va intereseaza spray-ul se numeste Humex Cold Defence si daca o sa cautati pe google o sa gasiti articole in care scrie ca s-a descoperit ca acesta protejeaza si de virusul H1N1. Eu mi-am cumparat ieri si m-am dat cu el, mi se pare mai ok decat sa port masca...chiar dk nimic nu e sigur.

Si deocamdata atat despre noua/vechea gripa. Slabutzelor, predau legatura.
__________________
Jurnalul meu

Ultima dată editat de karmara; 04 nov 2009 at 16:12:37. Motiv: S-a scos o legatura catre un site extern.
Răspuns cu citat