View Single Post
  #9 (permalink)  
Vechi 05 iun 2011, 15:18:48
droxynica's Avatar
droxynica droxynica este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 30 mai 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 34
Date: 147cm, 40kg
Mesaje: 2
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Slabesc fara oprire

nu e adevarat cu caloriile poate ca in trecut oamenii mancau pana la 2000-3000 de calorii pe zi si nu se ingrasau pentru ca stateau de dimineata pana seara si munceau la camp da acum cand sportul nostru preferat este statul pe scaun la calculator si uitatu la televizor indicat e sa mananci pentru cei care vor sa se mentina 1200 de calorii pe zi( asa ne zicea profu de biochimie un tip tare destept....pentru a te alimenta sanatos trebuie sa cunosti compozitia alimentelor si cum functioneaza ele in organism spre exemplu degeaba nu manaci grasimi-si nu e bine sa le scoti de tot din alimentatie-si mananci in exces carbohidrati ca tot te ingrasi si poti avea hipercolesteremie...ideea e putin din fiecare.....apropo nu trebuie sa renunti la sport pentru ca e foarte sanatos nu numai pentru mentinere dar te protejaza si de bolile cardiovasculare si iti creste si rezistenta la efor-nu mai gafai cand urci 6 etaje.....
cat despre tranzit....eu de cand ma stiu am probleme cu constipatia si mananc sanatos plus fibre , supe etc....problema e flora intestinala care se distruge fie de la antibiotice si alte medicamente(eu am cam luat destule) fie de la alimentatie nesanatoasa combinata cu efectele nocive ale poluarii.....apropo nu stiu cum functioneaza la tine trifermentul dar mie imi provoaca constipatie....solutia nu sunt nici laxativele ca daca faci exces de ele te alegi pana la urma tot cu ce aveai inainte....sfatul meu e sa incerci produse care refac flora intestinala(suplimente alimentare...eu iau biosan dar sunt o groaza in farmacii si plafaruri) si iaurturi cu probiotice ....si inca ceva incearca sa mananci zilnic cantitati mici de seminte de floarea soarelui sunt bune pentru digestie si bea seara ceai tot din gama digestie ( mie mi se pare superrr cel de la fares 'digestie usoara' cu lemn dulce).
droxynica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1189 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 672 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de droxynica; 05 iun 2011 at 15:22:19.
Răspuns cu citat